Dolní komora ruského parlamentu v pátek přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, budou moci od státu dostat celkem až bilion rublů (378 miliard korun). Sdělil to po hlasování Státní dumy ministr financí Anton Siluanov.

Duma schválila návrh ve zrychleném řízení ve všech třech čteních. Zákon musí ještě odhlasovat horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin.

Pomoc ruské ekonomice nabídla tento týden i Čína, napsala agentura Bloomberg. Podle analytiků by Rusko pomoc od Číny přijalo pravděpodobně přijalo a Čína by pomoc poskytla, pokud by si o ni Rusko řeklo. Čína už Rusku letos vypomohla, když se se svým sousedem dohodla na dodání plynu za 400 miliard dolarů (zhruba 9 bilionů korun).

Moskva v pátek také ostře odsoudila nový americký zákon o možném rozšíření protiruských sankcí, který ve čtvrtek podepsal prezident USA Barack Obama. Jeho podpis podle ruského ministerstva zahraničí vyvolal v Kremlu hluboké zklamání. "Nepřátelské akce Washingtonu neponecháme bez odpovědi," uvedlo ruské ministerstvo. S reakcí ale Moskva počká až na konkrétní kroky USA.

Ruský bankovní sektor trpí západními sankcemi, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, čímž jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu.

Siluanov podle agentury Reuters uvedl, že banky mohou začít dostávat dodatečný kapitál od státu už počátkem příštího roku. Které banky budou moci získat podporu, se určí podle významu, který mají pro ekonomiku, dodal ministr. Vláda už letos poskytla dodatečný kapitál několika velkým bankám v čele s VTB.

Ruská centrální banka již tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci. Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.

Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty a v prvních dvou dnech týdne oslabil až o 20 procent. Poté se jeho kurz stabilizoval kolem 60 rublů za dolar.