Česká exportní banka vzhledem k situaci na ruském trhu na středečním zasedání pozastavila úvěrování vývozů do této země. Důvodem je prudce se měnící kurz ruského rublu.

"Představenstvo České exportní banky na středečním zasedání s vědomím dozorčí rady rozhodlo, že se za současné situace pozastavuje úvěrování do Ruska. Podklady se dále zpracovávají, ale nevydávají se rozhodnutí o uzavírání úvěrů právě proto, aby nedocházelo ke ztrátám," potvrdil ředitel pro komunikaci ČEB Petr Križan informaci o opatření, se kterou jako první přišla Česká televize.

"Doufáme, že to bude krátkodobé opatření," dodal Križan s tím, že by mohlo jít o týdny. Rozhodující ale podle něj bude vyhodnocení stability kurzu rublu.

Rozhodnutí představenstva padlo po konzultaci s dozorčí radou ČEB, kde zasedají všichni akcionáři, tedy mimo jiné zástupci ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu. "Pokud se jedná o úvěr poskytovaný v eurech a vlastní výroba nebo tvorba cash flow by byla v rublech, tak takové úvěry nyní nejsou poskytovány," přiblížil Križan.

Již ve středu na současnou ruskou měnovou krizi reagoval EGAP, tedy státní firma, která export financovaný ze strany ČEB pojišťuje. Pojišťovna zpřísnila rozhodovací proces. Podle zástupců EGAP se ale aktuální opatření ČEB reálně nikoho nedotkne.

"Bereme rozhodnutí ČEB na vědomí, nicméně na aktuální vývoj exportu do Ruska to nemá vliv. EGAP totiž momentálně neprojednává žádný nový případ financovaný touto bankou," řekla mluvčí pojišťovny Hana Hikelová.

Zástupce ČEB Križan k tomu poznamenal, že aktuální rozhodnutí nemá případné zájemce odrazovat. "Zájem o financování do Ruska registrujeme a jsme připraveni pracovat na přípravě konkrétních případů. Jde pouze o to, že samotné úvěrování musí počkat do odvolání současného režimu pozastavení. Tedy do doby, než ČEB uzná, že rubl již není nebezpečně volatilní," přiblížil situaci.

Mládek: U dlouhodobých kontraktů lze očekávat komplikace

Ministerstvo průmyslu a obchodu již ve středu uvedlo, že v pondělí vládě navrhne vznik komise složené z expertů napříč resorty, která se bude zabývat dopady poklesu ruského rublu na českou ekonomiku a exportéry.

"Potíže lze předpokládat u řady dlouhodobých kontraktů, neboť ruští partneři českých firem budou mít velké těžkosti generovat dostatečné rublové cash flow (hotovost) pro honorování svých závazků vyjádřených v jiných měnách," uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).