Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Na středoevropský trh vstupuje hotelový řetězec Motel One.

Brno. Veřejné projednání k záměru společnosti CTP Invest vybudovat v Brně sklad společnosti Amazon. Vyplývá ze zákonné povinnosti kraje.

Berlín. Ekonomický institut Ifo oznámí prosincový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu.

Frankfurt nad Mohanem. Zasedá Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), rozhodování o úrokových sazbách není na programu.

Atény. Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za třetí čtvrtletí.

BerlínNejvětší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí finančního roku.

Intervence pomohly ruské burze i rublu. Rusové ale panikaří

Ve středu začala ruská centrální banka intervenovat, a ovlivnila tak jak ruskou burzu, tak i kurz rublu. Index RTSI posílil během středy o 14 procent a vystoupal na hodnotu 719 bodů, což je o bod více, než na kolika před pondělním propadem začínal.

Posílil také rubl. Ve čtvrtek ráno středoevropského času se dolar prodával přibližně za 60 rublů, což je z ruského pohledu výrazně lepší kurz než 80 rublů za dolar, který byl na chvíli platný v úterý.

Tato data ale příliš neuklidnila ruskou veřejnost. Ruští spotřebitelé berou obchody útokem a horečně nakupují širokou škálu zboží od domácích spotřebičů po automobily. Obávají se totiž, že pokles kurzu rublu přinutí prodejce k rozsáhlému zdražování.

Cena ropy díky zprávě o zásobách v USA stoupla

Komerční prezentaceSvětové ceny ropy se ve středu zvýšily téměř o pět procent. Vzhůru je podle agentury Reuters poslala zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent tak smazala počáteční ztráty a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel.

Dnešní údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 847 tisíc barelů. Ceny ropy po zprávě EIA zastavily pokles z uplynulých pěti dnů, během kterých Brent zlevnil o více než 10 procent.

Cena Brentu se dnes vyšplhala až na 63,40 dolaru za barel poté, co se během úterý propadla na 58,50 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od května 2009. Kolem 19.15 se barel Brentu prodával za 62,34 dolaru. Oproti úternímu závěru tak jeho cena stoupla o 2,33 dolaru.

Akcionáři O2 schválili půjčku až 24,8 miliardy pro PPF

Akcionáři největší tuzemské telekomunikační firmy O2 dnes na valné hromadě schválili poskytnutí půjčky mateřské skupině PPF až do výše 24,8 miliardy korun. Peníze chce PPF použít na splacení části kupní ceny za majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky. Na valné hromadě byli vlastníci téměř 90 procent akcií O2.

Splatnost půjčky pro PPF má být maximálně sedm let s tím, že ji firma bude moci splatit kdykoliv předčasně. Úrok placený půlročně bude vycházet z referenční sazby 6M PRIBOR, úrokové marže pro syndikovaný úvěr, který si bude muset vzít O2, a přirážky 0,3 procenta ročně.

Vedle splacení části kupní ceny za O2 by PPF mohla peníze případně použít na probíhající odkup dalšího až jednoho procenta akcií operátora od minoritních akcionářů. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií O2.

Ťok zrušil soutěž na projektového manažera pro mýtný systém

Ministr dopravy Dan Ťok zrušil soutěž na projektového manažera pro mýtný systém. S odkazem na mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda to uvedla dnes Česká televize. Poradce pro zadání tendru na provoz mýtného není potřeba, řekl Ťok už dřív. Soutěž na projektového manažera za až sto milionů korun ministr podle ČT ruší také kvůli chybám, které v ní byly.

Projektový manažer mýtného systému měl podle ministerstva dopravy zpracovat analýzu technologického vývoje v této oblasti v příštích 10 letech a jeho možné využití v systému výběru mýtného. Následně měl vypracovat zadávací dokumentaci k tendru na provoz mýta. Výběr projektového manažera už měl vítěze, ministerstvo ale koncem listopadu připustilo námitku vyloučeného uchazeče. Nabídkami se tak měla znovu zabývat výběrová komise.

Diplomaté a EP našli dohodu na poplatcích za platby kartami

Do budoucna by se mělo dát platit mobilním telefonem místo kreditní karty, ilustrační foto.Vyjednavači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu dnes dospěli k dohodě o omezení poplatků za platby bankovními kartami. Oznámil to dnes výbor Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti. Obchodníci v současnosti musejí hradit poplatek za každou transakci, kterou zákazníci provedou prostřednictvím bankovních karet. Promítá se to do cen zboží a služeb, které kvůli tomu mohou být vyšší. Opatření by prý náklady zákazníků mohlo snížit.

U přeshraničních transakcí debetními kartami by poplatek podle dohody činil nejvýše 0,2 procenta hodnoty transakce. U domácích plateb by to bylo nejvýše 0,2 procenta ročního váženého průměru hodnot všech domácích transakcí v rámci daného schématu, které velmi často zahrnuje uživatele karty, obchodníka, obchodníkovu banku a banku, která kartu vydala.