Český rozhlas bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 2,233 miliardy korun. To představuje asi procentní navýšení proti letošním 2,216 miliardy.

Rozpočet na rok 2015 na středečním zasedání schválila Rada Českého rozhlasu. Její členové ve čtvrtek generálního ředitele Petera Duhana také požádali o vysvětlení jeho výroků po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na téma vulgarit v Hovorech z Lán. Šéf veřejnoprávního rozhlasu prohlásil, že porozumění prezidentovým argumentům neznamená to, že si je osvojil.

Výnosy z rozhlasových poplatků rozhlas očekává zhruba na letošní úrovni, konkrétně 2,029 miliardy korun. Téměř o deset milionů na 85,6 milionu by měly klesnout výnosy z reklamy, sponzoringu a ostatních obchodních činností. Rozhlas přitom očekává zhruba stejné provozní náklady, které mají dosahovat 2,232 miliardy korun. Z toho nejvíce činí osobní náklady 936,6 milionu korun a náklady na služby 870,3 milionu korun. Mzdové náklady mají stoupnout mimo jiné díky vyššímu poměru původní tvorby na úkor repríz.

Náměstek generálního ředitele René Zavoral uvedl, že se promění sekce programu a vysílání, poté co bude zrušeno Centrum uměleckých těles, soutěží a přehlídek. Agenda bude rozdělena v rámci sekce programu a vysílání, a to do Centra výroby, kam přejde například Dismanův soubor, a přímo pod náměstka Zavorala. Symfonický orchestr Českého rozhlasu povede jako samostatnou složku současný šéf centra uměleckých těles Jan Simon.

Nové rozhlasové formáty i projekt Hrdina CZ

Podle Zavorala se počítá také s novými rozhlasovými formáty, jako je dokudrama, nebo novým rodinným seriálem na Dvojce. Mírných úprav se dočká i regionální vysílání. Rozhlas připravuje posílení rešeršního oddělení a datové žurnalistiky. Samostatně by měla začít fungovat také posílená ekonomická redakce, která je nyní zařazena pod domácí. Mezi tématy, kterým se chce rozhlas v příštím roce věnovat, je například výročí konce druhé světové války mimo jiné v rámci projektu Hrdina CZ.

"V rozpočtu je zahrnuta finanční rezerva ve výši pět milionů na případné rozšíření Radia Plus s přechodem jeho vysílání na VKV," uvedl náměstek generálního ředitele Michal Koliandr. Do rozpočtu by se dále mohl promítnout prodej zbytného majetku, a to zámku v Přerově a chaty Špičák na Šumavě.

Rozpočet podle Koliandra zatím nepočítá s vyplacením zhruba 80 milionů finančním úřadem za neoprávněně vybranou daň z přidané hodnoty v roce 2006. "Rozsudek je na Nejvyšším správním soudu, protože finanční ředitelství podalo kasační stížnost. V případě, že nám prostředky budou navráceny, bude to důvod k aktualizaci rozpočtu," uvedl Koliandr. Pokud ČRo uspěje i ve sporech za ostatní roky, mohla by to být podle dřívějších informací až miliarda korun.

Koliandr připomněl, že na podzim byl rozhlasu ze strany ministerstva vnitra odepřen vstup do registru obyvatel. Aplikaci bude moci rozhlas využívat zřejmě opět v příštím roce díky připravované novele zákona. Zvýšení výnosů z poplatků napomáhá příznivý vývoj evidovaných přijímačů vlivem akvizičních akcí.

Jednalo se opět o vulgaritách prezidenta

Radní se vrátili také ke schůzce generálního ředitele s prezidentem Zemanem. Šéf rozhlasu po půlhodinové schůzce v minulém týdnu uvedl mimo jiné: "Pan prezident zcela přesvědčivě vysvětlil své argumenty kolem slovníku, který použil." Na dnešním zasedání připustil, že vyjádření bylo nešťastné, současně ale prohlásil, že vysvětlení argumentů hlavy státu v kauze Hovorů z Lán neznamená, že si je osvojil. Duhan zopakoval, že rozhlas je připraven plnit minulé usnesení rady, která ČRo ukládá dodržovat kodex rozhlasu, tedy zabránit opakování vulgarit v přenosu Hovorů z Lán.

Český rozhlas v příštím roce počítá s provozem čtyř celoplošných stanic: Radiožurnál, Dvojka, Vltava a ČRo Plus, dále čtyř speciálních: Rádio Junior, ČRo Jazz, ČRo D-Dur a ČRo Radio Wave a 14 regionálních a vedle toho vysílání do zahraničí pod názvem Radio Praha.