Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za necelých 37 miliard korun, což je v meziročním srovnání pokles o více než desetinu. Naopak počet nových smluv o stavebním spoření stoupl o tři procenta na 556 tisíc. Vyplývá to z výsledků všech pěti tuzemských stavebních spořitelen.

V příštím roce Asociace českých stavebních spořitelen neočekává žádnou zásadní změnu trendu. "Měl by se potvrdit pozitivní růst nově uzavřených smluv, meziročně do 10 procent. Úvěrové obchody jsou závislé na výši úrokových sazeb v ekonomice, které se patrně nijak významně nezmění. Proto se ani úvěrové obchody stavebních spořitelen nikam významně neodchýlí," uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

V posledních letech zájem o produkty stavebního spoření výrazně klesal. Důvodem byly diskuse o omezení produktu a otevření systému komerčním bankám. Z těchto změn, které byly již promítnuty do připravovaných zákonů, nakonec kvůli loňským předčasným volbám sešlo.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o dvě procenta. Spořitelny uzavřely přes 611 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. V současnosti jsou sazby hypoték kolem historických minim.