Slovenská vláda se rozhodla vypovědět společnosti Slovenské elektrárne (SE), které ovládá italský koncern Enel, smlouvu o dlouhodobém pronájmu největší vodní elektrárny v zemi v Gabčíkovu. Oznámil to slovenský premiér Robert Fico. Tento krok zdůvodnil tím, že podnik porušuje smlouvu o provozování tohoto vodního díla na řece Dunaj.

Vypovězení smlouvy oznámil Fico v době, kdy zadlužený Enel dostal nabídky investorů na prodej svého 66procentního podílu v SE. O slovenská aktiva Enelu se uchází česká energetická společnost ČEZ a také konsorcium slovenské rafinérie Slovnaft a maďarského energetického podniku MVM Group.

"Myslíme si, že máme právo tuto smlouvu vypovědět. Myslíme si, že jakékoliv pokusy italské společnosti Enel o náhradu škody budou neúspěšné," řekl Fico novinářům.

Levicový kabinet se už dříve dostal do sporu s Enelem ohledně provozování gabčíkovské elektrárny a také kvůli prodražující se a opožďující se dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích.

SE v srpnu tvrdily, že plní všechny povinnosti vyplývající z příslušné smlouvy ohledně provozu gabčíkovské elektrárny a ve čtvrtek v reakci na vyjádření Fica tento postoj zopakovaly.

"Opětovně zdůrazňujeme, že jsme vždy jednali v souladu s požadavky a dohodami managementu elektrárny. Očekáváme oficiální oznámení výpovědi a nevylučujeme, že podnikneme právní kroky na ochranu našich práv," reagovala společnost v prohlášení.

Dodala, že na poslední valné hromadě firmy se akcionáři dohodli na uskutečnění generální opravy turbíny o dva roky dříve oproti plánovanému termínu a že společnost o novém plánu oprav informovala stát. Slovenská vláda drží v SE 34 procent akcií.

Podnik získal vodní elektrárnu Gabčíkovo k 30letému pronájmu během privatizace SE v roce 2006. Kontrolní podíl v největším výrobci elektřiny na Slovensku koupil Enel za 840 milionů eur (podle současného kurzu přes 23 miliard korun).