Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service v pondělí snížila úvěrové hodnocení Japonska o jeden stupeň na A1. Agentura poukázala na zvýšenou nejistotu ohledně schopnosti vlády dosáhnout cíle při snižování zadluženosti poté, co vláda odložila záměr dalšího zvýšení daně z obratu.

Třetí největší ekonomika světa se tak dostala na úroveň Izraele nebo České republiky. Moody’s přitom snížila hodnocení jen den předtím, než premiér Šinzó Abe zahájí svou kampaň na předčasné prosincové volby.

Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že Moody’s v dohledné době nepočítá s další změnou hodnocení. Agentura naposledy změnila japonský rating v srpnu 2011 o jeden stupeň na A3 a zdůvodnila to zejména rostoucím zadlužováním země a neustálým střídáním vlád.

"Japonské rozpočtové deficity a dluh zůstávají velmi vysoké a ozdravování veřejných financí bude postupem času stále obtížnější," uvedla Moody’s podle agentury Reuters. Snižovat deficity a dluh bude podle ní těžké kvůli stále rostoucím státním výdajům, zejména na sociální programy spojené s rychlým stárnutím obyvatelstva.

Od konce roku 2012 v Japonsku vládne premiér Šinzó Abe, jehož vláda má v plánu dostat zemi definitivně z deflace a dlouholetého ekonomického útlumu. Měla by ale také začít se snižováním rekordně vysokého veřejného dluhu, jehož poměr k ročnímu výkonu ekonomiky se v posledních letech dostal vysoko nad hranici 200 procent.

Daň z obratu zvyšovat nebudeme

Moody’s svou známku pro Japonsko snížila asi dva týdny poté, co se překvapivě ukázalo, že japonská ekonomika ve třetím kalendářním čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o 1,6 procenta. Hospodářství tím sklouzlo do recese.

Premiér Abe poté přehodnotil plány zvýšit příští rok znovu sazbu daně z obratu, jejíž první letošní zvýšení tvrdě zasáhlo domácí poptávku a celou ekonomiku. Nutnost změny plánu vedla Abeho k tomu, že před deseti dny rozpustil dolní komoru japonského parlamentu, čímž si otevřel cestu k uspořádání předčasných voleb v termínu 14. prosince.

Podle Moody’s by Abeho rozhodnutí odložit další zvýšení daně z obratu mohlo krátkodobě ekonomiku podpořit. Na druhé straně ale zemi ztíží stanovený cíl dosáhnout do roku 2020 vyrovnaného rozpočtu.

Agentura také upozornila, že snaha centrální banky dostat inflaci ke dvěma procentům razantním zvyšováním množství peněz v systému by mohla nakonec vést ke zvýšení výnosů státních dluhopisů a tím k růstu vládních nákladů na nové půjčky. To by mohlo smazat očekávané přírůstky rozpočtových příjmů, sdělila Moody’s.

Japonsko se naposledy vymanilo z recese v době, kdy se Abe ujal úřadu. Premiér slíbil obnovit ekonomickou sílu země, která zhruba dvě desetiletí prakticky stagnuje.