Tuzemské banky v říjnu sjednaly 7724 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,8 miliardy korun, jak vyplývá ze statistik portálu www.hypoindex.cz*. Průměrná výše úvěru tentokrát činila 1,66 milionu korun. V porovnání s předchozím měsícem počet o objem sjednaných úvěrů klesl a stejně tak v meziročním srovnání jsou na tom letos banky hůře. Loni v říjnu bylo podepsáno 8688 hypoték v hodnotě 14,1 miliardy korun, což bylo o 1,3 miliardy korun více. Z pohledu účelovosti dominují koupě nemovitostí (61 %), výstavba tvoří 16 % a na ostatní účely připadá zbývajících 22 %. 

Z dlouhodobého pohledu zmíněná měsíční produkce 12,8 miliard Kč představuje vysoký nadprůměr. V říjnu se nad hranici 10 miliard banky dostaly pouze v letech 2007, 2012, 2013 a letos je to druhý nejlepší výsledek v historii. Mimo to suma sjednaných hypoték už osmý měsíc v řadě neklesla pod 10 miliard korun, což se stalo pouze loni. V roce plném rekordů.

Hypotéky jsou nyní v kurzu

Rekordně nízké úrokové sazby poutají pozornost médií a přeneseně i lidí zvažujících pořízení lepšího nebo nového bydlení. Kdy jindy tuto změnu realizovat, než nyní - kdy se sazby přiblížily na dosah 2procentní hranici a ceny nemovitostí se v řadě regionů odrážejí od dosaženého dna. Index dostupnosti bydlení, vyjadřující, jak velkou část čistého příjmu vynaloží domácnost na splátku hypotéky, aktuálně dosahuje zhruba 30 %. Přitom před pěti lety to byla téměř polovina průměrného čistého příjmu. 

Objem poskytnutých hypoték v ČR od roku 2006 (mld. Kč)

Letošní výsledky odrážejí znatelný pokles míry refinancování a na druhou stranu růstu nově rozpůjčovaných peněz. Podle našeho odhadu, který vychází z dat České národní banky, míra refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 23 %, což v říjnové produkci znamená zhruba 2,9 miliardy korun. Zbývajících 9,9 mld. Kč jsou nové hypotéky. Loni při odhadované 35% míře refinancování přes 5 miliard šlo na splacení dříve poskytnutých úvěrů, jak ilustruje následující graf. Pro banky, ale obecně i ekonomiku jako celek jsou to pozitivní čísla, která reflektují oživení na realitním trhu a menší fluktuaci klientů na trhu hypoték.

Měsíční produkce hypoték očištěná o refinancování (říjen)
Ve zbývajících dvou měsících očekáváme stabilní poptávku a objemy hypoték nad 10 miliardovou hranicí. V součtu za celý rok odhadujeme, že banky poskytnou hypotéky v celkové hodnotě téměř 154 miliard korun. Z toho 144 miliard předpokládáme, že sjednají banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a objem nereportujících bank odhadujeme na více než 9 mld. Kč. V poptávce po hypotékách se může částečně projevit také publicita Českou národní bankou zvažovaného omezení 100procentních hypoték. Ale v celkových výsledcích za letošní rok tento faktor nebude podle našeho názoru hrát zásadní roli.

Úrokové sazby hypoték míří ke 2 procentům

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dál klesá. Oproti předchozímu měsíci ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX propadl o 3 setiny procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 2,51 % a s ohledem na vývoj indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70 a aktivitě bank očekáváme, že jeho hodnota v následujícím měsíci bude dál klesat a prolomí hranici 2,5 %.

Stavební spořitelny čekají na příležitost

Stavební spořitelny v říjnu půjčily svým klientům 3,484 mld. Kč, což je téměř stejný výsledek jako v předchozím měsíci, ale o 5 % méně než loni. Největší tržní podíl v objemu nově sjednávaných úvěrů si udržuje Českomoravská stavební spořitelna. V říjnu ČMSS rozpůjčovala 2,05 mld. Kč. Souboj o druhou příčku tentokrát vyhrála Raiffeisen stavební spořitelna s 0,56 mld. Kč, třetí místo patří Buřince (SSČS) s 0,44 mld. Kč. Modrá pyramida meziměsíčně posílila a sjednala úvěry za 0,33 mld. Kč. Polepšila si i Wüstenrot stavební spořitelna, která klientům půjčila 0,09 mld. Kč.

Měsíční produkce stavebních spořitelen

V součtu od začátku roku vede ČMSS s celkovou produkcí na úrovni 19,2 mld. Kč (58% tržní podíl). Na druhém místě je Raiffeisen stavební spořitelna, která za uplynulých deset měsíců půjčila klientům 6,1 miliardy korun (18 %). Produkce SSČS činí 4,6 mld. korun (14 %), Modré pyramidy 2,7 mld. Kč (8 %) a skupinu uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna s 0,6 mld. Kč a dvouprocentním podílem na trhu.
Zatímco v poskytování úvěrů stavební spořitelny meziročně měsíc co měsíc ztrácí. V počtu uzavřených nových smluv vykazují rostoucí trend. Počet nových smluv o stavebním spoření (včetně navýšení cílové částky) stoupl meziročně o osm procent na více než 515.000.

Loňský rekord už banky nezopakují

Za uplynulých 10 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly na bydlení 156 miliard korun. Za loňskými výsledky již banky zaostávají o více než 10 miliard, což je jednak způsobeno menším zájmem o refinancování na straně hypoték a na druhé straně také poklesem úvěrů ze stavebního spoření. Kumulovaná ztráta v případě stavebních spořitelen již dosahuje zhruba 4 miliard korun. Celkově očekáváme, že suma sjednaných úvěrů na bydlení v letošním roce vyšplhá zhruba na úroveň 194 miliard korun.

Financování bydlení - meziroční srovnání vývoje

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz