Věra Jourová si může zhluboka oddechnout. Nebude muset řešit spor o bankovní bonusy mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Potom, co z Evropského soudního dvoru předběžně zaznělo, že unijní legislativa limitující bonusy pro riskuchtivé bankéře je v pořádku, britský ministr financí George Osborne protest odpískal: „Nebudu vyhazovat peníze daňových poplatníků za spor, který nemá příliš šanci na úspěch.“

Jourová a Evropský bankovní úřad (EBA) tak nebudou muset jít do otevřené soudní pře s londýnskou City. Jourová se může vrátit k „feministkám a éčkům“, jak před časem slavně portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví dehonestoval její stranický šéf Andrej Babiš.

Gulliverovy cesty k bonusu

Pro bankéře ale nic nekončí. Současná unijní úprava bonusů je sice vynucována u soudu, ale zároveň se všichni shodnou, že je nevyhovující. Původní myšlenka byla přitom přímočará: aby se bankéři opět nepouštěli do riskování v krátkém horizontu, seškrtáme jim bonusy maximálně na násobek ročního platu (výjimečně po souhlasu akcionářů na dvojnásobek).

Jenže to se snadněji řekne, než udělá. Možností, jak obejít bonusový strop, je stále dost. Své o tom ví třeba šéf banky HSBC Stuart Gulliver, který sice přišel o vysoké bonusy, ale co se nestalo – dostává teď místo toho fixní „náhrady“ každé tři měsíce, až je z toho 1,7 milionu liber za rok. (Pokud vám to něco připomíná, pak pravděpodobně český systém odměňování poslanců, kde se náhrady též berou jako samozřejmá součást platu).

Ne fixním platům

Kromě technického problému, jak zamezit vyplácení bonusů jinými prostředky, je zde ale i mnohem větší problém: zda vůbec zastropování bonusů a důraz na fixní plat pomůže k ozdravění bankovního sektoru. Podle čím dál více hlasů ne. Mezinárodní měnový fond v Global Financial Stability Report prohlašuje, že naopak co nejméně fixní plat a odměny dle výkonu banky pobídnou bankéře k odpovědnosti. Z FEDu se ozývá, že by se bonusy měly vyplácet, ale třeba se zpožděním dekády. A britská BoE si pohrává s myšlenkou odměňování dluhopisy dle dlouhodobého výkonu banky. Šéf britské centrální banky Mark Carney totiž správně upozorňuje, že unijní lpění na fixním platu znemožňuje účinně osekat bankéřovy příjmy, když se finančnímu domu nedaří.

Jourová je tedy prozatím z boje o bonusy bankéřů venku. Ale to neplatí o Evropské komisi jako celku a Evropském bankovním úřadu. Tvrdé limitování bonusů bylo logickou první reakcí po finanční krizi. Ale teď už je pomalu čas na rozumnější řešení.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se