U příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu jsme pro vás připravili speciál, v rámci něhož jsme oslovili šest osobností, jejichž jména jsou spjatá s ekonomickou transformací a následným budováním svobodné společnosti, stojící na principech západní demokracie.

Při sestavování časové řady klíčových i "pouze" zajímavých milníků v jednotlivých letech jsme si opět připomněli, jak neuvěřitelné množství mimořádných událostí proběhlo z historického pohledu v neuvěřitelně krátkém období. Mělo to svou nezpochybnitelnou hodnotu i nemalé náklady.

Z následujících rozhovorů bychom si vypůjčili jeden citát Gabriela Eichlera, s kterým se, věříme, ztotožňuje většina české společnosti: „Nepochybně máme důvod slavit.“

Jan ŠvejnarJan Švejnar: Člověk mohl rozkrást fondy a dostal nanejvýš pokutu za parkování

Prvotní vytvoření pevného právního rámce, až poté dokončení privatizace a finální změny systému z centrálně plánovaného na tržní. Myšlenkám Jana Švejnara se při porevoluční privatizaci příliš nenaslouchalo. Sám by se podle svých slov rád dozvěděl, jak to bylo s lidmi, kteří v privatizaci získali velké výhody. Více čtěte zde.

Petr PithartPetr Pithart: Klaus sebral Tatře možnost vykvést ve světový podnik jako Škodovka

Tatra Kopřivnice mohla být stejně úspěšná jako mladoboleslavská Škodovka, chybělo k tomu čtrnáct dní, říká Petr Pithart. Václav Klaus podle něj tuto možnost Tatrovce sebral tím, když chtěl mít v kuponové privatizaci renomované společnosti a vyrazil s heslem proti skupování československých firem zahraničními vlastníky. Za největší prohru počátku 90. let vidí Petr Pithart zbrklé rozdělení Československa. Více čtěte zde.

Tomáš JežekTomáš Ježek: Průšvih privatizace byl v tom, že ji Klaus nechal pět let bez dozoru

Podle exministra Tomáše Ježka bylo velkou chybou, že Václav Klaus nechal privatizaci pět let bez dozoru. "Nechalo to na privatizaci obrovskou skvrnu, že je to švindl, že se tam kradlo. A skvrna je tu v povědomí dodnes," říká Ježek. Ježek se rozhovořil i o tehdejší roli nynějšího prezidenta Miloše Zemana, ten podle něj nebyl prognostikem. "Jeho úkolem v 80. letech, kdy jsme se zabývali transformací nebo privatizací, bylo udělat model československé kopané," říká Ježek. Rozhovor čtěte zde.

Dušan TřískaDušan Tříska: Za provedení privatizace jsem očekával Nobelovu cenu

Jeden z "otců privatizace" Dušan Tříska si myslí, že československá privatizace byla v historii lidstva ojedinělým projektem. "Přiznám se, čekal jsem Nobelovu cenu, protože v historii lidstva takový projekt nikdy nebyl. Zúčastnilo se 80 procent těch, kteří mohli, říká. Zároveň reaguje na Tomáše Ježka, který u privatizace kritizoval absenci dozoru. "Pokud má někdo pocit, že těch 500 investičních fondů, které vznikly, mohl někdo uhlídat, ať se podívá na bankovní dozor, který neuhlídá pět bank," domnívá se Tříska. Celý rozhovor čtěte zde.

Vladimír DlouhýVladimír Dlouhý: Netušil jsem, že někdo bude schopen tunelovat

"17. listopadu 1989 jsem měl mít rozhovor v BBC, což nebylo v socialistickém Československu úplně běžné. Ve dvě odpoledne ale redaktor volal a rozhovor zrušil s tím, že jde na studentskou demonstraci na Albertov," vzpomíná na den, kdy začal v Československu přechod ke kapitalismu, tehdejší pracovník Prognostického ústavu a předseda tamní buňky KSČ Vladimír Dlouhý. Přes všechny nedostatky byla podle Dlouhého česká porevoluční transformace správná. Stamiliardy, které spolkla sanace bank, bychom v případě pomalejší transformace zaplatili jinak, tvrdí. Politici devadesátých let byli kvalitnější než současní, myslí si. Více čtěte zde.

Gabriel Eichler

Gabriel Eichler: Holandsko nám za privatizace nabízelo zadarmo převzít jejich zákony

Holanďané Československu nabízeli, že přeloží celý svůj právní systém do češtiny a pošlou experty, kteří jej pomůžou zavést. To se ale odmítlo s tím, že si to udělají Čechoslováci sami. Gabriel Eichler říká, že se mu to "nezdálo", Holanďané měli 400 let zkušeností, navíc to nabízeli zadarmo a bylo to souvislé a komplexní řešení. Rozhovor si můžete přečíst zde.

 

Více o osobnostech listopadu 1989 čtěte v pátečním speciálním vydání HN.