Jen osm měsíců vydržel v čele Českých drah Daniel Kurucz, dozorčí rada jej v pondělí z pozice předsedy představenstva odvolala. Nahrazuje jej Pavel Krtek, který tak povýšil z člena představenstva na jeho předsedu. České dráhy to oznámily ve zprávě pro držitele dluhopisů.

"Dozorčí rada shledala, že dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem. Jsme přesvědčeni, že pan Krtek je zárukou pozitivní změny a zároveň je v jeho osobě zachována kontinuita současného vedení. To považuji za důležité zejména s ohledem na problémy, které vznikly v minulosti a které vedení Českých drah dnes řeší," komentoval změnu předseda dozorčí rady drah Milan Feranec.

Krtek vystudoval francouzskou státní technickou univerzitu Ecole Central Paris. Profesně začal u společnosti Lafarge Cement, globálního výrobce cementu. Devět let působil ve skupině Unipetrol, šest let byl členem představenstva firmy. V únoru 2014 se stal členem představenstva Českých drah, kde dosud působil jako náměstek pro ekonomiku a techniku. 

Dozorčí rada Krtkovi rovnou zvolila i nové zástupce. Na posty místopředsedů představenstva, tedy do nejvyššího vedení státem vlastněného dopravce, jmenovala Romana Štěrbu a Ludvíka Urbana. "Úkolem nového představenstva je pokračovat ve stabilizaci Českých drah, udržet rating společnosti v investičním pásmu, dotáhnout převod nádraží na SŽDC a řešit řadu problémů, včetně několika složitých právních kauz, které vznikly v minulosti," dodal Feranec s tím, že všichni tři noví členové pochází z managementu drah, a situaci tedy dobře znají.

Čtvrtý šéf drah za posledních patnáct měsíců 

O tom, že chce ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) sesadit šéfa drah Kurucze se spekulovalo již delší dobu a Prachař se tím nijak zvlášť netajil. Kurucz ale nakonec přežil všechny dozorčí rady. Až do té listopadové.

Sám Prachař přitom Kurucze do nejvyšší funkce na drahách dosadil, když v únoru po nástupu do nové vlády odvolal Dalibora Zeleného. Tento manažer, který v letech 1998 až 2003 vedl tehdy ještě státní podnik České dráhy, si svůj comeback také neužil příliš dlouho.

Dosazen do funkce byl pro změnu bývalou Rusnokovou vládou, která poměrně divokým způsobem provedla převrat jak v dozorčí radě, tak představenstvu a smetla po více než pěti letech Petra Žaludu.