Ruský rubl se ve čtvrtek vůči dolaru propadl o více než dvě procenta na nové historické minimum. Jeho kurz tak poprvé prolomil hranici 46 rublů za dolar. Ruská centrální banka ve středu oznámila, že se rozhodla omezit podporu domácí měny. Viceguvernérka banky pak řekla, že rubl je nyní "poněkud podhodnocený".

Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Centrální banka v posledních týdnech v rámci podpory rublu prodávala až 2,5 miliardy dolarů (téměř 56 miliard Kč) denně. Ve středu však oznámila, že si stanovila maximální limit pro intervence na devizovém trhu ve výši pouhých 350 milionů dolarů denně.

Podle viceguvernérky Xenie Judajevové výpočty centrální banky ukazují, že rubl je i po zohlednění poklesu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku poněkud podhodnocený. "Spekulanti ho stlačili příliš hluboko," prohlásila Judajevová. Upozornila, že centrální banka sice poskytla kurzu domácí měny větší volnost, ale nadále si vyhrazuje právo pokračovat v intervencích s cílem zajistit finanční stabilitu.

Čtvrteční údaje podle agentury Reuters ukázaly, že za celý říjen centrální banka na podporu rublu vynaložila přes 29 miliard dolarů. To představuje největší měsíční objem intervencí od roku 2009.

Prudký pokles rublu by mohl mít negativní politické důsledky pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který si zatím v Rusku navzdory západním sankcím udržuje vysokou popularitu. Stabilita domácí měny doposud patřila mezi významné úspěchy Putinovy čtrnáctileté vlády. Rusko stále vzpomíná na katastrofální hyperinflaci a pád rublu v devadesátých letech.