Český průmysl je skutečně "český" jen z asi 40 až 50 procent. Klíčový je vliv Německa a USA, naopak Rusové ovládají jen málo podniků. V časopise Statistika & My to uvedl Český statistický úřad.

Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

V roce 2012 dosáhly firmy pod zahraniční kontrolou v průmyslu celkových tržeb 3,02 bilionu korun, což bylo 58,9 procenta celkových tržeb. Přidaná hodnota vytvořená těmito podniky, která zároveň signalizuje význam z hlediska ekonomického výkonu, dosáhla 501 miliard korun. To je přesně polovina průmyslu celkem.

"Celkem jednoznačně lze prohlásit, že tuzemský průmysl je převážně pod vlivem zemí Evropské unie. Podniky s vrcholovým vlastníkem na jejím území mají na celkových tržbách podíl 40 procent, vytvořily 34,4 procenta přidané hodnoty a daly práci 31,3 procenta zaměstnanců v průmyslu," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu Jan Ernest.

Klíčový je vliv Německa. Průmyslové firmy s německými vlastníky se na tržbách podílejí z 22,2 procenta, na tvorbě přidané hodnoty z 17,9 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy. Firmy s vlastníky z USA mají pětiprocentní podíl na celkových tržbách a na tvorbě přidané hodnoty se podílejí z šesti procent. Mezi další země s významnější přítomností v tuzemském průmyslu patří Francie, Švýcarsko, Velká Británie, Rakousko nebo Japonsko. Naopak Rusko v Česku ovládlo poměrně málo podniků.

Česko patří v Evropě k zemím, kde podniky pod zahraniční kontrolou hrají vůbec nejvýznamnější roli. Zatímco v EU bylo pod kontrolou jiné země 31,9 procenta přidané hodnoty, u nás je to 58,3 procenta. Vyšší podíl zaznamenaly jen Slovensko 61,8 procenta, Maďarsko 66,2 procenta a Irsko 83,4 procenta. Naopak význam zahraničních investorů je malý v Itálii 18,3 procenta, Německu 22 procent či Chorvatsku 22,4 procenta.

Pro zahraničního vlastníka pracovalo v ČR 546 tisíc zaměstnanců, tedy 45,1 procenta z celkového počtu. "Podíl přidané hodnoty na zaměstnance také naznačuje, že v podnicích pod zahraniční kontrolou je produktivita o něco vyšší než v těch tuzemských. Tento jev ale nelze připsat pouze vlastnické struktuře, protože ve větších podnicích bývá větší i produktivita," dodal Ernest.