Snažila se najít zaměstnání na otevřeném trhu práce, uspět mezi zdravými zaměstnanci, ale setkávala se s odmítáním a předsudky. Zaměstnavatelé většinou nezajímaly její znalosti a dovednosti. Fakt, že velmi špatně vidí, automaticky snižoval její šanci na úspěch při pracovním pohovoru. 

Nevidomá Petra Helebrantová vystudovala psychologii a speciální pedagogiku, dnes pracuje jako specialistka vzdělávání a lektorka OZP Akademie a v úterý získala titul Zaměstnanec roku pro osoby se zdravotním postižením. Stejně jako ona v konkurenci 24 finalistů uspěl i Roman Pišný z Městského úřadu Jindřichův Hradec. 

„Ačkoliv poškození nebo ztráta zraku je pro člověka velkým omezením, Petra je důkazem
toho, že lze pracovat, a dokonce pomáhat druhým i s takovýmto handicapem,“ říká Mirka Kroupová z OZP Akademie, která mladou ženu nominovala.

Zaměstnavatelé do poloviny září mohli na portále Hospodářských novin nominovat pracovníky, kteří spadají do kategorie osob se zdravotním postižením. Čtvrtý ročník prestižní soutěže, kterou pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se konal ve dvou kategoriích: Zaměstnanec roku z chráněného trhu práce a Zaměstnanec roku z běžného trhu práce.

"Na myšlenku vyhlásit soutěž o nejlepšího zdravotně postiženého Zaměstnance roku nás přivedl fakt, že stojí za to nejenom zviditelňovat a podporovat samotné kvalitní zaměstnavatele osob se zdravotním postižením a jejich produkty, ale také jejich zaměstnance, kteří se podílí na úspěchu a rozvoji firmy," říká k soutěži Hana Potměšilová, ředitelka nadačního fondu.

Petra Helebrantová, která získala titul Zaměstnance roku na chráněném trhu práce, se v kurzech OZP zaměřuje především na rozvoj měkkých dovedností zaměstnanců či uchazečů o zaměstnání. Specializuje se převážně na komunikaci, asertivitu, komunikaci s obtížnými klienty, výkonovou motivaci. Má na starost i rekvalifikační kurzy.

„Vzhledem k tomu, že v akademii pracuje sto procent lidí se zdravotním postižením, každý zaměstnanec má jiné specifické potřeby, mezi zaměstnanci je cítit velké porozumění a opora. Všem zdravotně postiženým lidem bych vzkázala, ať vydrží a nevzdávají se, i když může jejich situace vypadat již beznadějně,“ uvedla Helebrantová

Roman Pišný, který se stal Zaměstnanec roku 2014 za otevřený trh práce, řadu let bojuje s progresivní svalovou dystrofií Beckerova typu, je kvadruplegikem s kontinuálním napojením na plicní ventilátor. Ani taková diagnóza mu však nezabránila v tom, aby neustále pracoval a věnoval prakticky veškerý čas své největší zálibě – sportu.

Pišný je v Jindřichově Hradci je organizátorem sportovních akcí. Je externím redaktorem Jindřichohradeckého deníku, dodavatelem obrazového zpravodajství Týdeníku Jindřichohradecka s také externím zpravodajem pro okres Jindřichův Hradec na portálech Jihočeský sport a Jihočeský fotbal. Kompletně zpracovává také sportovní rubriku Jindřichohradeckého zpravodaje.

„Roman je nejen spolehlivým, pracovitým, precizním a nadšeným kolegou. Na svůj osud si nikdy nepostěžoval, ba naopak. Obdivuhodným životním postojem inspiruje řadu dalších (nejen handicapovaných) lidí a je zářným příkladem toho, že i člověk s tak závažným onemocněním má ve společnosti své nezastupitelné místo,“ říká šéfredaktorka Jindřichohradeckého zpravodaje Marcela Kozlová, která Pišného nominovala.

Pišný si myslí, že lidé by neměli být rozdělováni na zdravé a nemocné, nýbrž posuzováni dle svých schopností. „Zaměstnavatel už ví, co má ode mne čekat. Zná mě, takže mi dává volnou ruku. Důvěra v mé schopnosti je tou nejlepší podporou. Dovolím si jej tímto veřejně peskovat za to, že mne málo vytěžuje. Zvládnu víc,“ dodává.