Expozici Škody Auto na pařížském autosalonu vévodí krátké i kombíkové fabie třetí generace ve všech možných variantách. Automobilka postupně odtajnila většinu informací o Fabii hatchback včetně kompletního ceníku (podrobnosti zde) i základní údaje ke kombíku, které najdete zde.

Portálu www.vybermiauto.cz poskytl rozhovor šéf českého zastoupení Škody Auto Luboš Vlček.

Která verze nové Škody Fabia bude podle vás nejprodávanější?

Myslím, že to bude kombinace první výbavy Active a druhé Ambition s motory 1.0 MPI/55 kW a 1.2 TSI/66 kW.

Proč jste udělali tak velký cenový skok mezi základní verzí litrového motoru s výkonem 44 kW a výkonnější variantou 55 kW? Vždyť rozdíl dělá u základní výbavy Active osmnáct tisíc, přitom z technického hlediska - a tedy nákladnosti výroby - se ty agregáty téměř neliší.

Je to absolutní vstřícnost vůči těm nejvíc senzitivním zákazníkům, kteří primárně řeší cenu. Chtěli jsme vyjít této skupině zákazníků vstříc.

Řeknete mi, o kolik bude dražší kombi než hatchback?

Neřeknu vám to dnes, my si to ještě necháme pro sebe, ale abychom nebyli úplně nezdvořilí, tak můžeme prozradit, že příplatek bude nejlepší v historii, jaký jsme u fabie měli.

Bavíme se ale o základních cenách, nikoli akčních. Protože u základních byl rozdíl patnáct tisíc a u akčních jen deset, takže to už byste museli nabízet hatchback a kombík pomalu za stejné peníze.

Ano, hovořím samozřejmě o základním ceníku.

Proč není v ceníku základní naftová verze 55 kW a naftové motory vypadají o tolik cenově vychýlené proti těm benzinovým? Vždyť nejlevnější Fabia TDI stojí 322 900 korun, o 88 tisíc víc než základní verze.

Ona přijde. My jsme si motory rozdělili do jakýchsi čtyř clusterů. První cluster je zákazník, který na trhu přibývá. Jde o druhá auta do rodin, pro ženy a tak dále. Auta pohybující se zejména v městském provozu. Pohánějí je oba naše litrové motory. Potom máme kombinovanou mobilitu. To je zákazník, který jezdí na krátké i delší distance, a tam vidím motor TSI. Pak máme frequent flyers, lidi, kteří jezdí opravdu hodně, a pro ně je významná technologie naftových motorů TDI. Pak máme čtvrtou kategorii a dostávám se k odpovědi na vaši otázku, to jsou agregáty výrazně ekologické. A my jsme se rozhodli, že motor 1.4 TDI/55 kW přineseme až s modelem GreenLine v druhé vlně v roce 2015. Se spotřebou 3,1 l a 82 gramy CO2 to bude nejekologičtější motor z hlediska emisí CO2, který bude Škoda mít po Citigo CNG, které má 78 gramů CO2 na kilometr.

Kam do téhle vaší metodologie budou patřit připravované nové benzinové turbomotory 1.0 TSI?

To budou ty městské.

Zvažujete, že by tříválce 1.0 TSI do budoucna nahradily čtyřválce 1.2 TSI?

V tuhle chvíli je předčasné se o tom bavit. Není to zcela vyloučeno. Téma downsizing bude pokračovat a musíme vysvětlovat našim zákazníkům, že nižší obsah není na škodu věci, není na škodu výkonu, a že ty motory samozřejmě snižují obsah kvůli jiným strategickým cílům, což jsou záležitosti spojené například s CO2.

Čeští zákazníci ale nepatří právě k pionýrům v oblasti ekologických aut. Stejně jako Škodovka v oblasti hybridů, plug-in hybridů a elektromobilů. Změní se to?

Dva úhly pohledu. Za prvé z pohledu koncernu (Volkswagen - poznámka redakce). Tady je vidět, jak je důležité být součástí větší rodiny. Máme v koncernu úlohy rozdělené. My jsme určeni i díky novému vývojovému centru v Mladé Boleslavi k vývoji konvenčních benzinových motorů. Další značky mají úkoly v oblasti PHEV, jak označujeme plug-in hybridy, nebo PEV, plně elektrických vozů. Druhý úhel pohledu je, co nabídne Škoda ve svých modelech. V rámci sdílení uvnitř koncernu máme možnost technologie přebírat. Zatím jsme se ale koncentrovali na zkvalitnění klasických motorů s konvenční technologií. V letošním roce jsme udělali velký krok s Octavií G-TEC na zemní plyn CNG. Já si myslím, že téma CNG ještě není zdaleka vyčerpáno.

To jsem ani nezmiňoval, protože vím, že tady skluz proti ostatním nemáte.

Nemá zdaleka vyčerpaný potenciál, primárně na něm budeme pracovat u octavie a citigo. Pro fabii zatím CNG není, uvidíme, co do budoucna. Co se týká dalších možných kroků, bude následovat technologie PHEV. Ta se jistě v budoucnu u některého z modelů vyšší kategorie objeví.

Znamená to, že příští generace superbu dostane plug-in hybrid?

Já bych to teď nechal otevřené, ale PHEV bude logicky technologií, která by se mohla v našich vozech objevit.  

Elektromobily přijdou na řadu až později?

Ano. Jdeme cestou evoluce, ne revoluce.

Jak jste spokojeni s podílem na českém trhu? Neobjevují se třeba v koncernu hlasy, že byste se měli zaměřit víc na ziskovost a méně na objem, když jsou ceny u nás výrazně nižší než v Rakousku a Německu?

Máte pravdu, že ceny v České republice jsou na nejnižší úrovni v Evropě, což je dobré pro zákazníka, ale není to někdy dobré pro naše partnery, prodejce nových aut. Ale takový je trh a někdo si ten trh takhle přál a do toho trhu investoval peníze. V případě jednoho konkurenta to byly ohromné prostředky z peněz daňových poplatníků, protože se reinvestovaly prostředky, které český stát zaplatil za jakousi dílčí miniinvestici v řádu několika miliard. My v tuto chvíli máme ambici udržet si tržní podíl kolem třiceti procent. Zároveň chceme pracovat na tom, aby se zvýšila profitabilita našich partnerů.

To vytváří tlak na ceny nových aut. Budou tedy i nadále zdražovat a pokračovat v trendu, který začal kvůli oslabení koruny? Jaká je vaše předpověď?

Očekávám, že v příštích dvou třech letech se ceny nových vozů budou postupně lehce vyvíjet směrem nahoru, ale pozor, při zvyšování služeb zákazníkům. Protože to jsou spojené nádoby.

Který model podle vás Škodě na českém trhu teď nejvíc chybí? Kde vidíte největší díru, kterou teď vyplňují konkurenti a kde vy nejste a mohli byste v příštích letech být?

Máme velmi dobré produktové pokrytí a obsahujeme veškeré objemové segmenty. Kde bychom si přáli mít auto, protože v tom segmentu vidíme budoucnost a předpokládáme, že dále poroste, to jsou větší SUV. Už jsme dali nějaký signál, že jde o produkt, který Škoda ve středním horizontu přinese.