Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard (HP), nedávno sesazená jednička na světovém trhu, se rozdělí na dvě firmy. Nástupci tohoto gigantu se stanou HP Inc. a HP Enterprise. Oddělí tak samotnou produkci hardwaru a poskytování služeb či vývoj softwaru.

Plán, o kterém již dříve referoval například Wall Street Jounal, v pondělí potvrdila firma v oficiálním prohlášení

Vedení společnosti vysvětluje rozdělení snahou přizpůsobit se měnícímu se trhu. "Rozhodnutí potvrzuje náš závazek na zásadní obrat ve firemní politice. Oběma společnostem to poskytne nezávislost, dostatek soustředění, finančních zdrojů i flexibility, kterou potřebují k tomu, aby se rychle adaptovaly na trh a pohyb zákazníků," řekla stávající generální ředitelka firmy Meg Whitmanová. Zároveň dodala, že součástí celého procesu má být tvorba dlouhodobého zisku pro akcionáře. 

Právě pro stávající podílníky firmy celá operace technicky znamená, že v daňově osvobozené transakci získají akcie obou firem. Celá transakce by měla být hotová do konce účetního roku 2015. Investoři, kteří na podobný scénář delší dobu tlačili, uvítali rozhodnutí a cena akcií vyrostla ještě před otevřením trhu (na takzvaném premarketu) až o osm procent.

Novou společnost HP Enterprise povede přímo Whitmanová a zaměří se na poskytování služeb v čele se správou firemních dat, cloudem, takzvanou oblastí big data či bezpečností. Dá se tak říci, že tato společnost bude na trhu soupeřit s firmami jako IBM.

Naproti tomu hardwarově a retailově orientovaná HP Inc. bude vyrábět jak počítače, notebooky a tablety, tak i tiskárny. Zaměřit se v budoucnu chce zejména na 3D tisk a další rozvíjející se technologie. Konkurovat by tato společnost měla zejména čínskému Lenovu, se kterým svádí souboj o první příčku mezi výrobci osobních počítačů. Firmu povede současná ředitelka počítačové divize Patricia Russoová. Společně s Whitmanovou si zároveň na "své" firmy vzájemně dohlédnou coby členky představenstev.

Přibližně na polovinu by se měl rozdělit i obrat společnosti, který by měl letos dosáhnout 112 miliard dolarů (v přepočtu 2,4 bilionu korun). Firma i přes výrazné propouštění stále ještě celosvětově zaměstnává na 300 tisíc lidí.