Maloobchodní tržby v České republice v srpnu zpomalily meziroční růst na 2,7 procenta z červencových 6,2 procenta. K srpnovému růstu přispěl prodej aut a nepotravinářského zboží. V meziměsíčním srovnání srpnové tržby po očištění o sezonní vlivy reálně vzrostly o 0,6 procenta. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Letos v srpnu bylo o jeden pracovní den méně než před rokem. Po očištění o vliv počtu pracovních dní byly tržby v srpnu meziročně vyšší o 4,4 procenta. V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby vzrostly reálně meziměsíčně o 1,2 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy o dvě procenta.

Zvýšení tržeb v samotném maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží prodávaného přes internet či zásilkovou službu skoro o čtvrtinu (o 24,9 procenta) a oděvů a obuvi o víc než desetinu (o 11,7 procenta), uvedl ČSÚ.

Výrazně se zvýšily (ačkoli na celkovou statistiku mají menší dopad) i tržby z prodeje počítačů a komunikačních zařízení. Růst o 12,7 procenta vysvětlují obchodníci i novým školním rokem. Kromě pastelek a vodovek se totiž čím dál častěji dětem pořizují třeba tablety.

"V hledáčku kupujících byla, mimo jiné s příchodem nového školního roku, zejména vybraná elektronika, jako jsou chytré telefony, tablety, notebooky," komentoval údaje Robin Weintritt, ředitel prodeje Expert Elektro.

Za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o desetinu. Klesly naopak tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v obchodech s potravinami.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel očištěné o kalendářní vlivy se proti loňskému srpnu zvýšily o 11,3 procenta, bez očištění o 7,8 procenta. 

Analytici: Spotřeba domácností bude letos nejvyšší za čtyři roky

Data potěšila analytiky, kteří na základě celé letošní dynamiky maloobchodních tržeb predikují, že tento rok bude co do spotřeby domácností nejsilnějším od roku 2010. 

"Ochotu domácností utrácet odráží vysoká spotřebitelská důvěra. Ta se drží na relativně vysokých úrovních i přes mírné snížení v posledních dvou měsících, v jejichž průběhu ukrajinská krize vyvolala ve spotřebitelích mírnou nejistotu," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Důvěra spotřebitelů je podle něj podpořena několika faktory: nízkou inflací projevující se v růstu reálných mezd, od počátku roku snižující se mírou nezaměstnanosti a nadcházející fiskální expanzí, která se projeví zejména v roce 2015.

Za celý letošní rok očekávají analytici Komerční banky růst maloobchodních tržeb ve výši 3,3 procenta po loňských 1,1 procenta. Spotřeba domácností by měla růst tempem 1,5 procenta po loňské stagnaci.