ArcelorMittal Ostrava zahájil působení na letošním veletrhu představením svého nového výrobku – závitových tyčí pro stavební sektor. Jejich výrobě předcházela modernizace středojemné válcovny za 200 milionů korun.

Nové tyče s označením AMTB díky tomu mohu být dlouhé 24 metrů místo 15,4 metru a mohou mít i větší průměr, což byly požadavky zákazníků. Po celé délce mají závit, na který je možné našroubovat matice, a jednotlivé tyče se mohou spojit bez svařování nebo drátování.

V současnosti jeden z nejpoužívanějších betonářských systémů ve světě začal ArcelorMittal vyrábět jako první v České republice. Firma plánovala, že tyče nahradí betonářskou ocel, ukázalo se ale, že výrobek má i další využití. Tyče AMTB mohou sloužit k ukotvení ve skále nebo spínání horninových masivů.

Mezi dalšími investicemi společnosti z posledních let vyčnívá miliarda korun, za kterou firma pořídila nové zařízení na plynulé odlévání oceli. Slouží k výrobě polotovarů, ze kterých se potom vyrábí speciální válcové trubky.

"Nyní ještě dolaďujeme drobnosti, abychom mohli vyrábět všechny jakostní druhy a parametry, které jsme si předsevzali," říká k investici člen představenstva ArcelorMittal Jan Rafaj. První vzorky polotovarů teď ostravský podnik dodává do Saúdské Arábie, kde je místní firma lisuje do finální podoby. Další zákazníky si ArcelorMittal hledá na tuzemském trhu.

Největší česká hutní společnost ArcelorMittal ročně vyprodukuje na tři miliony tun oceli, které dodává kromě Česka do 40 zemí po celém světě.