Zisky polostátní energetické společnosti ČEZ v posledních letech dramaticky padají a minimálně další dva roky se to nezmění. S propadem příjmů chce management společnosti bojovat mimo jiné koupí jiné firmy. A v hledáčku má dvě. Vedle již dříve ohlášeného zájmu o Slovenské elektrárne nově přidal na seznam polskou Energu. V rozhovoru pro HN to potvrdil šéf ČEZ Daniel Beneš.

Nákup nové firmy je hlavním pilířem připravované strategie, jak se vyrovnat s klesajícími zisky. "Firma potřebuje růst, aby zajistila stabilní dividendu, na kterou jsou akcionáři zvyklí," říká Beneš. Akcionářem je přitom především stát, který vlastní téměř 70 procent firmy. Příjmy z ČEZ do státní pokladny postupně klesají – před čtyřmi lety do ní firma poslala okolo 19 miliard korun, zatímco za loňský rok "jen" 15 miliard.

Trh totiž energetickým firmám v poslední době nepřeje. Za uplynulých šest let ceny elektřiny klesly o více než 60 procent na současných 35 eur za megawatthodinu. "Základní příčina propadů stojí vně naší firmy. Je to obecně situace v Evropské unii, její energetické politice a přístupu členských států. Musím říct, že je to dost depresivní příběh," říká Beneš, podle kterého energetická politika EU naprosto selhala.