Celkově se v Nemocnici Na Homolce patrně zbytečně utratily desítky milionů a jde asi o nejviditelnější případ neefektivního hospodaření v českém zdravotnictví. Ale ani zdaleka ne jediný.

Do zdravotnictví v Česku ročně teče téměř 300 miliard korun, skoro polovina do nemocnic. Jak uvádí aktuální vydání týdeníku Ekonom, z této částky se ročně ztratí odhadem až 26 miliard. Nedávná studie Evropské komise navíc upozornila, že v českém zdravotnictví dochází k úzkému propojení byznysu s politikou.

V souvislosti s přílivem unijních peněz se podle analýzy zvýšily ceny zdravotnického vybavení o 15 až 30 procent. Nákupy přístrojů jsou podle studie neprůhledné a předražené. Český trh se zdravotnickou technikou a materiálem je vcelku uzavřený, o dodávky do nemocnic na něm bojuje jen několik specializovaných firem.

Navíc fungování daných přístrojů detailně rozumí vždy jen hrstka lékařů v nemocnici. V Česku je proto rozhodně snazší prosadit se s novou stavební firmou než s novou společností prodávající medicínskou techniku a zdravotnický materiál.

Ale nejde zdaleka jen o přístroje. Existuje celá řada osvědčených metod pro vyvádění peněz ze zdravotnického systému.

Nenápadnou, ale výnosnou taktikou, jak se obohatit ve zdravotnictví, jsou situace, kdy se zdravotnické zařízení za státní peníze opraví a vybaví. Následně se pak prodá soukromníkovi.

To by se mohlo týkat pražské Bulovky a Thomayerovy nemocnice, v nich se v letech 2003 až 2012 investovalo přes miliardu korun ze státního rozpočtu. Pak jim byl v roce 2012 odejmut status fakultních nemocnic. A není tedy vyloučen jejich převod do soukromých rukou, o němž se ostatně v minulosti spekulovalo.

Některé nemocnice si přilepšují i tak, že záměrně nadhodnotí zakázku, nechají si vše proplatit od pojišťovny a na konci získají část peněz zpět formou bonusu. Podle studie Evropské komise je to třeba IKEM nebo Homolka. Ostatně i dodavatelé velmi rádi odměňují nemocnice bonusem. Tím se ale značně pokřiví podmínky na trhu a zároveň dochází k daňovým únikům.

Jak upozorňuje týdeník Ekonom, dalšími triky jsou například utajené platby pro nemocnice, kdy dostávají za stejný objem péče různé částky, nebo rozdílné ceny u stejných léků. Ve zdravotnictví rovněž kvete byznys generálních dodavatelů: jedna firma zajistí rekonstrukci, nakoupí přístroje a má na starosti zároveň servis.