Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Poslanci totiž předlohu ve středu odeslali do třetího čtení.

Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent.

Rozpočtový výbor doporučil novelu schválit bez připomínek, poslanci k ní přesto vznesli několik pozměňovacích návrhů. O těchto návrzích i o celé novele budou rozhodovat ještě na své současné schůzi.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. V případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy.

Zavedení třetí sazby DPH podle ekonomů ale zkomplikuje daňový systém, přičemž není podle nich jisté, že povede ke zlevnění položek zařazených do této sazby. "Z praktického hlediska zvýšení počtu sazeb bude pro plátce znamenat větší komplikaci související se zařazením vybraných položek do správné sazby. Očekávání, že se snížená sazba DPH projeví v cenách pro konečného spotřebitele, je podle mého názoru nejisté a zcela jistě nepůjde o promítnutí v plném rozsahu," uvedl partner v KPMG Petr Toman.

Do závěrečného schvalování prošla také rozsáhlá novela zákona o daních z příjmů, která zejména zvyšuje daňovou slevu na druhé a třetí dítě. Předloha také navrací daňovou slevu pracujícím a podnikajícím důchodcům. Poslanci by ji měli schvalovat v příštím týdnu.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1117 korun měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300.

Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24 840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda. Současně s tím ale návrh obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840 tisíc korun.

Návrh také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Nadále budou moci podnikatelé využívat slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Omezení výdajových paušálů pro živnostníky označil předseda ODS Petr Fiala za naprosto nepřijatelné. Poukázal na to, že tento nástroj jim i státu významně zjednodušuje administrativu a šetří jim výdaje na účetnictví. Omezení paušálů označil za útok státu na živnostníky. Předložil proto pozměňovací návrh, který z vládní předlohy omezení paušálů vypouští.

Totožný návrh předložil i předseda poslanců hnutí Úsvit Radim Fiala. Jak řekl, jeho hnutí nemůže předloženou novelu podpořit právě proto, že zvyšuje daně živnostníkům. Upozornil například na to, že by se část živnostníků rozhodla spíše pro daňový únik. Poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný ale tvrdil, že omezení paušálů není namířeno proti živnostníkům. Podle něho směřuje proti různým poradcům, kterým k práci stačí telefon a tři lístky na tramvaj.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhl, aby zůstalo současné zdanění investičních fondů. Vláda naproti tomu navrhuje, aby vybrané investiční fondy i nadále podléhaly pětiprocentní sazbě, ale investice prováděné prostřednictvím investičních fondů podléhaly dani 19 procent. Podle Stanjury hrozí odchod těchto fondů z Česka.