Pokud nyní šéf ČEZ hledá příklad úspěšné zahraniční investice, musí jeho prst na mapě doputovat k Turecku. V této zemi, počtem obyvatel srovnatelné s Německem, se české energetické jedničce daří.

Šéf tamních aktivit ČEZ Vratislav Domalíp tvrdí, že turecký byznys je jednoznačně nejlepší v porovnání s aktivitami, jež skupina drží na Balkáně. Má s čím srovnávat. Předtím působil jako provozní ředitel skupiny v Bulharsku, kde je ČEZ od začátku loňského roku v konfliktu s místními úřady.

V současnosti ho dokonce (spolu s firmou EVN) vyšetřuje bulharský antimonopolní úřad kvůli údajnému zneužití dominantního postavení na trhu. "Dá se říct, že Turecko je z pohledu našeho byznysu úplný opak Bulharska," přiznává Domalíp pro HN.

Skupina vstupovala na turecký trh v roce 2008, tedy až ve "druhé vlně" investic ČEZ v zahraničí. Skupina již měla své dceřiné pobočky na Balkáně, a měla tak kapacitu soustřeďovat své síly na expanzi v Albánii, na Slovensku či právě v Turecku. Do tamního byznysu naskočila v partnerství s místní firmou Akkök v příhodný okamžik.