Číňané mají v případě vypsání nového tendru zájem dostavět nové reaktory Jaderné elektrárny Temelín. V souvislosti s česko-čínským fórem to Českému rozhlasu – Radiožurnálu sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Mluvčí ministerstva František Kotrba později dodal, že podobná nabídka platí i pro případný tendr pro Jadernou elektrárnu Dukovany.

"Na pana ministra se ve čtvrtek obrátil představitel vlády Čínské lidové republiky s tím, že v případě, kdyby Česká republika vypisovala tendr na dostavbu Temelína nebo Dukovan, měla by čínská strana zájem se jej zúčastnit," řekl Kotrba.

Zájem zúčastnit se případného nového tendru už v červenci oznámila korejská společnost KEPCO. Původního zadávacího řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín se přitom asijské země neúčastnily.

Trojici uchazečů tehdy tvořil americko-japonská firma Westinghouse, rusko-české konsorcium MIR.1500 a francouzská Areva, která ale byla z tendru vyřazena.

O obnovení tendru se jedná

Společnost ČEZ zrušila původní tendr na dostavbu dvou reaktorů jaderné elektárny Temelín v dubnu. Její generální ředitel Daniel Beneš to tenkrát zdůvodnil nejistotou návratnosti této investice, jejíž náklady se odhadovaly na 200 až 300 miliard korun.

Firma tak reagovala na zásadní pokles velkoobchodní ceny elektřiny, ke kterému došlo zejména po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Zatímco v době zadávání zakázky v roce 2009 se cena elektřiny na burzách pohybovala okolo 80 eur za megawatthodinu, do roku 2014 spadla na pouhých 32 eur.

ČEZu by se přitom investice mohla vyplatit pouze v případě, že by cena zůstala nad 70 eury. Jinak by firma potřebovala miliardové záruky státu, které mu však Sobotkova vláda odmítla poskytnout.

Plány dostavět temelínskou elektrárnu však ČEZ zdaleka nepohřbil. Již v červnu předseda dozorčí rady společnosti Václav Pačes uvedl, že příští rok by se tendr mohl obnovit.

Budoucí postoj vlády by přitom měla nastínit připravovaná energetická koncepce, kterou chce kabinet představit do konce tohoto roku. Podle ministra Mládka vláda například uvažuje o variantě, podle které by v Dukovanech i Temelíně vybraná firma dostavěla po jednom reaktoru.