Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení dlouhodobých závazků Irska o jeden stupeň na známku A minus. Následovala tak agenturu Standard & Poor's, která irský rating zvýšila v červnu, informovala agentura Reuters.

Podle agentury Fitch se stav irské ekonomiky zlepšuje a země dál plní podmínky, které si předepsala vláda a které po ní vyžaduje eurozóna.

Irsko se loni v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Na něm se irská vláda dohodla v roce 2010, kdy si u Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) zajistila úvěrovou pomoc v objemu 85 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu Kč). Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření.

Irsku se podařilo vrátit se na dluhopisové trhy už loni a od letoška by mělo být ve financování svých potřeb plně soběstačné. První dluhopis, který země vydala od prosincového vystoupení z mezinárodního záchranného programu, se nedávno setkal s vysokou poptávkou investorů.

Irská ekonomika se v druhém čtvrtletí roku 2013 dostala z druhé recese za posledních pět let. Letos byly na programu další výdajové škrty, nezaměstnanost v zemi zůstává vysoká, ale od loňska klesá.

Agentura Moody's rating Irska do spekulativního pásma srazila v červenci 2011. V lednu zvýšila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku na stupeň Baa3, tedy zpět do investičního pásma. To znamenalo, že do irských cenných papírů mohly začít investovat například asijské centrální banky.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.