Do dvou let začnou banky, pojišťovny a další společnosti takzvaného veřejného zájmu vybírat své auditory povinně ve veřejných tendrech. Rozvolnění vztahů mezi nimi, větší kontrolu i otevření trhu auditorských služeb menším hráčům mají za cíl nedávno schválená přísnější pravidla Evropské unie. "Reforma povinného auditu má posílit nezávislost auditorů a částečně také restrukturalizovat trh," shodli se účastníci kulatého stolu Hospodářských novin.

Právě velké společnosti si s auditory často za léta spolupráce vytvořily nezdravě dlouhé a harmonické vztahy. Ty na jednu stranu přinášejí řadu výhod, mohou ale představovat i problém pro nezávislost auditu.

V zahraničí v některých případech vedly dokonce až ke krytí finančních machinací. Podle údajů z obchodního rejstříku přitom i některé velké české firmy auditovaly své výsledky dlouhé roky s jedinou firmou. A navíc si ještě u stejné společnosti platily třeba daňové poradenství.

"Když firma radí klientovi s účetnictvím a následně při auditu shledá, že je něco špatně, nebude na to upozorňovat. Kritizoval by tím vlastně sám sebe," vysvětlil v diskusi Michal Mejstřík, profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a ředitel a předseda představenstva poradenské společnosti EEIP.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se