Zástupci slovenské a ukrajinské vlády se na úterním jednání nedohodli na zpětných dodávkách zemního plynu ze Slovenska na Ukrajinu. Potvrdil to mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Stanislav Jurikovič.

Jednání o podpisu příslušného memoranda budou pokračovat. Dodávky plynu přes slovenské území by snížily energetickou závislost Kyjeva na Rusku, s nímž je Ukrajina poslední týdny v ostrém politickém sporu.

Důvodem slovensko-ukrajinské neshody jsou rozdílná stanoviska obou stran na technické řešení zpětného toku plynu a s ním spojených právních otázek. Slovensko podle Jurikoviče prosazuje dodávky prostřednictvím plynovodu, který vede ze slovenských Vojan do ukrajinského Užhorodu.

Ukrajina by naopak uvítala využití tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.

Podle televize TA3 je slovenský návrh řešení z technického hlediska náročnější, ale právně průchodnější. Bratislava se totiž obává, zda by slovenský přepravce plynu Eustream zpětnými dodávkami prostřednictvím tranzitního plynovodu neporušil své smluvní závazky. Ruský plynárenský gigant Gazprom nedávno zpochybnil zákonnost plánů na zpětné dodávky plynu na Ukrajinu ze západní Evropy, které mají nahradit zdražený ruský plyn.

Slovensko je podle Jurikoviče připraveno memorandum o zajištění dodávek plynu na Ukrajinu v případě dohody s ukrajinskou stranou podepsat. "Memorandum je připraveno k podpisu," uvedl mluvčí.

Na jednání o zpětných dodávkách plynu, které bylo svoláno do Velkých Kapušan na východním Slovensku blízko hranic s Ukrajinou, se kromě slovenského ministra hospodářství Tomáše Malatinského a ukrajinského ministra energetiky Jurije Prodana zúčastnili i zástupci Evropské unie a Eustreamu.

Slovenský premiér Robert Fico minulý týden řekl, že Bratislava požaduje od EU záruky, že po případném zahájení zpětných dodávek plynu na Ukrajinu dostane Slovensko za plyn zaplaceno.

Obnovení dodávek plynu na Ukrajinu oznámila v úterý německá energetická skupina RWE. Plyn na Ukrajinu proudí přes území Polska podle pětileté rámcové dohody, kterou v roce 2012 s ukrajinským Naftogazem podepsala dceřiná společnost RWE. V dohodě se počítá s dodáním až 10 miliard metrů krychlových plynu ročně.