Prezident Miloš Zeman nesouhlasí se záměrem ministra průmyslu Jana Mládka pomoci firmě OKD při útlumu těžby v Dole Paskov. "Dát panu (Zdeňku) Bakalovi další miliardu korun je vlastně projev bezradnosti státu," řekl Zeman Českému rozhlasu v nedělních Hovorech z Lán.

Zeman navrhuje spíše vyvinout na OKD tlak ze strany státu. "Rozumně hospodařící podnik, a to jsem říkal mnohokrát, by si dokázal vytvořit rezervní fond," řekl Zeman.

Poukázal na to, že existuje vládní agentura CzechInvest, i když si posteskl, že při svých cestách do zahraničí žádné její aktivity nepozoruje. Úkolem státu je podle něj dodat na Ostravsko zahraniční investory, a to by měl podle něj dělat právě CzechInvest. "Já jsem samozřejmě pro záchranu pracovních míst," podotkl prezident.

Zeman připomněl, že zasypat lom je možné pouze se souhlasem ministerstva průmyslu a také Českého báňského úřadu. "Čili když ten souhlas nedáte, tak pan Bakala bude muset Důl Paskov zakonzervovat, což by samozřejmě přineslo nepříjemné náklady pro jeho firmu," řekl Zeman.

Uvedl také, že stát navíc platí čerpání důlní vody v Dole Paskov i ve třech dalších šachtách, které patří OKD. "Je otázka, zda by stát neměl použít jako nátlaku právě tuto položku, která ekonomicky není bezvýznamná, aby přinutil pana Bakalu vrátit část peněz, které z OKD vysál, do záchrany Dolu Paskov," prohlásil.

Připomněl, že již dříve požádal bývalou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, aby připravila podklady pro případnou žalobu na Bakalu a jeho firmu, mimo jiné kvůli údajnému nedodržení privatizační smlouvy z roku 2004. "Nechápu, proč to usnulo, nechápu, proč se v tom nepokračuje," dodal.

Mládek: Bakala musí do OKD nasypat peníze už letos

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v neděli v TV Prima řekl, že pokud by se podnikatel Zdeněk Bakala stal dominantním vlastníkem OKD, bylo by jednání státu s firmou o útlumu těžby na Dolu Paskov snazší než za současné situace, kdy se majitelé hádají o rozdělení majetku.

OKD podle Mládka velmi reálně hrozí nedostatek hotovosti již na podzim tohoto roku, majitelé tak budou muset do firmy investovat vlastní peníze již letos.

"Pan Bakala tam bude muset dosypat několik miliard korun, a pokud je tam nedosype - to znamená, že se sám majitel nebude (na restrukturalizaci) podílet, tak stát nebude nic plnit, protože firmu bude řešit správce konkurzní podstaty," uvedl Mládek.

Společnost New World Resources (NWR), které OKD patří, téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala (ten je vlastníkem společnosti Economia, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny i server IHNED.cz).

Podle Mládka by stát také měl vybírat větší poplatek za těžbu. "Stát má 1,5 procenta, které ještě je nějakým způsobem redukováno a mohlo by to být 15 procent," dodal Mládek. Do budoucna by to tak vyřešilo situaci, kdy důlní společnost nemá prostředky na sanací území po těžbě.

Ministerstvo průmyslu navrhuje vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise.

Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun. S návrhem ministerstva řízeného členem ČSSD ale nesouhlasí předsedové zbylých koaličních stran, šéf hnutí ANO Andrej Babiš ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

V Dole Paskov pracuje 2500 lidí, v návazných provozech pak dalších 6000. Celá společnost OKD má přes 12.000 zaměstnanců.