Loňský rok byl důležitým milníkem pro prodej realit v Česku. Cena bytů vzrostla ve druhém čtvrtletí 2013 v průměru o půl procenta. Stalo se tak po čtyřech letech cenových poklesů.

S touto statistikou přišli ve středu analytici z Českého statistického úřadu. Opatrný růst vnímají jako signál vzmáhajícího se realitního byznysu, který přidusila několik let trvající ekonomická recese.

"S ohledem na vývoj cen pražských bytů lze podle minulých zkušeností předpokládat, že cenové oživení dorazí i do ostatních regionů," míní Drahomíra Dubská z ČSÚ.

Půlprocentní průměrné oživení měly na svědomí především zmíněné pražské prodeje. Výrazně zdražily byty především v centrální části metropole, v Praze 1 o 8,4 procenta. 

V ostatních městských částech s výjimkou Prahy 2, 6 a 7 stouply ceny bytů o 5,2 procenta.

Mezi cenami bytů a domů jsou v Praze a ve zbytku Česka výrazné rozdíly. Obyvatelům metropole trvá nejdéle našetřit si na bydlení, třebaže jsou tam nejvyšší průměrné mzdy.

"Na byt si obyvatel Prahy našetří za 6,5 roku, na rodinný dům za téměř dvacet let. Na druhé straně žebříčku je Ústecký kraj u bytů (1,87 roku) a kraj Vysočina u domů (6,19 let)," uvádí analytička ČSÚ Dubská.