Telekomunikační gigant s téměř čtvrt milionem zaměstnanců se vrátil k čistému zisku. Skupina Deutsche Telekom vykázala 930 milionů eur v kladných číslech. Její český operátor T-Mobile si ale v řadě důležitých ukazatelů pohoršil.

Mateřský Deutsche Telekom se loni vrátil k zisku - po ztrátě 5,2 miliardy eur v předchozím roce 2012. Tehdy výsledky ovlivnily zejména účetní ztráty spojené s fúzí amerického T-Mobilu se společností MetroPCS.

"Čísla za rok 2013 podtrhují, že Deutsche Telekom je v ideální pozici, aby se stal vedoucím evropským poskytovatelem telekomunikačních služeb," tvrdil sebevědomě po ohlášení statistik nejvyšší šéf podniku Tim Höttges.

Deutsche Telekom samozřejmě už nyní patří mezi takzvanou velkou čtyřku evropských operátorů, spolu s Vodafonem, Telefónikou a společností Orange. Působí také v dalších světadílech, operátory má v Číně, Indii nebo USA. Tržby společnosti loni stouply o více než tři procenta a překonaly hranici 60 miliard eur.

Ne všechny ekonomické zprávy jsou ale pro manažery firmy příznivé.

Důležitý provozní zisk EBITDA (před úroky, zdaněním a odpisy – pozn. red.) se snížil o tři procenta na 17,4 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí stoupl o procento na 4,1 miliardy eur, tedy mírně za očekáváním analytiků.

Ještě hůře se dařilo českému T-Mobilu, jehož zbývající, bezmála 40procentní podíl Deutsche Telekom koupil před několika týdny. Dosud byla skupina "jen" majoritním vlastníkem.

Českému T-Mobilu loni klesly tržby o 9,5 procenta na 23,8 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA klesl o 14,1 procenta na 10,5 miliardy korun. A to vše navzdory příchodu nových tarifních zákazníků – přibylo jich 217 tisíc na téměř 3,3 milionu.

Vinen byl především tvrdý konkurenční střet s ostatními operátory a tlak na snížení marží, který se nejvíce projevil v zavedení takzvaných neomezených tarifů loni na jaře.

"Rok 2013 vnímám jako nelehký, ale úspěšný. Udrželi jsme vedoucí pozici v mobilním segmentu a v aukci získali frekvence, které nám v budoucnosti umožní další rozvoj naší nejrychlejší sítě," pronesl optimisticky šéf české divize Milan Vašina.

Cesta do středu Evropy

Akvizicemi zbylých akcií českého T-Mobilu a další telekomunikační skupiny GTS Central Europe Deutsche Telekom zdůraznil snahu upevnit si pozici na středoevropském trhu.

"Tyto kroky značí, že má Deutsche Telekom snahu expandovat ve střední Evropě. Akvizice GTS je cestou směrem k pevným linkám," potvrzuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

V listopadu si za 546 milionů eur skupina koupila firmu GTS Central Europe, zaměřující se na firemní klientelu, která se bez pevných linek neobejde.Na začátku února dokoupila zbylý, téměř 40procentní podíl v českém T-Mobilu – za 800 milionů eur, tedy zhruba 22 miliard korun.