Více než tři čtvrtiny Čechů spoří, zatímco evropský průměr činí 68 procent. Češi jsou tak za obyvateli Polska, Francie a Rakouska nejspořivější v Evropě. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING, který dlouhodobě sleduje finanční chování obyvatel.

Nejčastější důvody spoření jsou u Čechů podobné jako u ostatních evropských zemí. Více než polovina lidí spoří kvůli vytváření finanční rezervy. Dalšími motivy jsou bydlení, dovolená a děti. Tři měsíce bez příjmů by přitom zvládlo z úspor financovat 61 procent Čechů, celoevropský průměr je 55 procent.

"Ačkoliv patříme k nejspořivějším evropským národům, což dokazuje i vysoký poměr domácností, které by dokázaly přežít se svou finanční rezervou alespoň tři měsíce, je naše spokojenost s úsporami jedna z nejnižších," uvedl ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček. S výší svých úspor je podle průzkumu spokojeno jen 41 procent těch, kteří mají vytvořenou tříměsíční finanční rezervu.

Celkově je s výší úspor v evropském srovnání spokojeno 22 procent Čechů. Naopak mezi spokojené patří obyvatelé Lucemburska, Nizozemí a Rakouska, kde výše finanční rezervy vyhovuje zhruba 40 procentům obyvatel. Naopak nejvíce nespokojení jsou v Polsku, Rumunsku a Itálii.

Kvůli problémům evropské ekonomiky dále v průzkumu deklarovalo zhoršení svých financí 41 procent Evropanů. V Česku je to třetina lidí. Jen sedm procent Čechů pak uvedlo, že se jejich finanční situace zlepšila.

Mezinárodní průzkum ING je studií na téma spoření a výdajů, kterou v listopadu 2013 uskutečnila společnost TNS Nipo ve 13 evropských zemích na reprezentativním vzorku 12 600 obyvatel.