Nařídit firmám kotovaným na burze, aby povinně dosazovaly do svých správních a dozorčích rad alespoň čtyřicet procent žen, je evropskounijní nesmysl. Shodly se na tom představitelky vrcholového byznysu v Česku - manažerky a ředitelky velkých firem - které ve středu debatovaly u kulatého stolu, jejž pořádalo vydavatelství Economia.

"Důvodů, proč je u nás, ale i v dalších zemích málo žen ve vedení firem, je celá řada. Například, že o tom rozhodují muži, nebo také mnohé historické předsudky. Kvóty samy o sobě ale nic nevyřeší, je třeba to brát víc koncepčně," řekla Renata Mrázová, generální ředitelka ING pojišťovny pro Česko a Slovensko.

Kulatý stůl Economie o rovných šancích
rovne_sance.mp4.jpg

Ke kulatému stolu kromě šéfky ING pojišťovny Mrázové usedly Simona Sokolová, generální ředitelka firem Olma a Profrost, dále Marta Guthová, místopředsedkyně představenstva a ředitelka divize Obchod a služby Letiště Praha. Všechny tři se umístily v loňském žebříčku HN TOP 25 žen českého byznysu. Dále se debaty zúčastnily Monika Zahálková, ředitelka Institutu členů správních orgánů, a Pavlína Kalousová, předsedkyně platformy Byznys pro společnost, zabývající se principy udržitelného podnikání v Česku.