Trh hypoték letos opět povede hlavně refinancování. Takový boom jako v minulém roce se tentokrát ovšem nečeká. Podle odhadů letos končí méně fixací než loni, odhadem se jedná zhruba o sto tisíc smluv. 

"Jedná se o hypotéky ze slabšího roku 2009 (pětileté fixace), ale zároveň tříleté fixace ze silnějšího roku 2011. Očekávám ale opět podíl refinancovaných hypoték na celkovém objemu ve výši asi 30 procent," uvedl Josef Uchytil, hypoteční specialista společnosti Partners. 

Přesná evidence, jaký objem úvěrů je sjednán s jakou fixací, ovšem neexistuje. 

Jiří Sýkora z poradenské společnosti SwissLife Select odhaduje, že v celkovém objemu hypoték, kterým letos končí fixace, by se mohlo jednat až o 90 miliard korun. 

Podobně jako loni tak budou mít desítky tisíc lidí zajímavý prostor pro úspory. "Před pěti lety se úroková sazba pohybovala kolem 5,6 procenta. Momentálně banky půjčují zhruba za tři procenta. Pokud někdo letos bude refinancovat hypotéku určitě mu nová sazba nabízená jeho stávající bankou, udělá radost," uvádí Monika Hrušová z Hypoindexu s tím, že se ale vyplatí zmapovat úrokové sazby při refinancování i u jiných bank.

"Mohou zrovna probíhat různé akce a sazba může být jinde výhodnější. Nebo naopak klient zjistí, že nabízená úroková sazba je příjemná a měnit banku se nevyplatí. Ušetřit se takhle ale dá i několik tisíc korun ročně," dodává Hrušová.