Sociální sítě mění mezilidské vztahy. Nepochybně v mnohém k lepšímu. Je spousta lidí, kteří díky Facebooku našli nové přátele, obnovili kontakty s dávno zapomenutými spolužáky či kamarády nebo kteří tak udržují vztahy se svými blízkými. Je ale zcela určitě i spousta těch, kteří se kvůli Facebooku ve svých přátelích zklamali, měli s nimi na sociálních sítích konflikt nebo se o nich dozvěděli něco, co vlastně ani vědět nechtěli.

Tak jak to ve skutečnosti je? Jaký je vliv Facebooku a dalších sociálních sítí na náš život? Nebo položme tu otázku jinak. Změnil Facebook náš život k lepšímu, anebo k horšímu? Jsme díky němu šťastnější, anebo nás sociální sítě uvrhují do depresí?

Není to úplně nová otázka, vědci se jí v minulosti už zabývali. Existuje několik starších studií, podle kterých je vliv Facebooku spíše negativní a vede mimo jiné k depresím či pocitům osamění. Ve většině z nich se ovšem výzkumníci ptají uživatelů na jejich momentální pocity, nesledují je ovšem v delším časovém období. Nedá se proto říci, zda používání Facebooku vede k psychickým potížím, anebo zda sociální síť už lidi s těmito potížemi primárně více nepřitahuje.