Ještě není vyhráno, ale eurozóně se v roce 2013 podařilo více než pouhé přežití.

Na jeho počátku panovaly obavy z toho, zda bylo učiněno dost proti opětovnému pádu do krize. Nyní se můžeme domnívat, že nás čeká další klidný rok, i když problémy se stále najdou.

Podstatné ale je, že přenosové kanály, kterými může jedna země nakazit i řadu dalších, byly přerušeny. V roce 2013 jsme mohli nalézt několik potenciálních ohnisek krize. Platilo to o volbách v Itálii, politickém vývoji v Portugalsku či krizi na Kypru.

Rok 2014 by ale měl být lepší, a to i z čistě ekonomického hlediska. Podle Deutsche Bank by měl růst eurozóny dosáhnout 1 %, v roce 2013 se přitom čeká pokles o 0,4 %. Indikátory jako PMI a ekonomický sentiment sledovaný Evropskou komisí nadále rostou. Fiskální politika již nebude tak utažená.

Berenberg Bank odhaduje, že zatímco v roce 2013 tato politika představovala brzdu růstu ve výši téměř 1 % HDP, letos to bude jen asi 0,3 %. Pozitivně bude působit i listopadové snížení sazeb, ke kterému přikročila ECB. Posíleny byly evropské instituce, evropští politici položili alespoň základ bankovní unie, což je velmi významný krok vpřed.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se