Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho předsedkyně Aleny Vitáskové proti odložení trestního oznámení na bývalé vedení ERÚ. Potvrdilo tak závěry protikorupční policie. Na zamítnutí stížnosti upozornilo úterní Právo. Zpráva je na webu Justice.cz.

Šéfka úřadu obviňovala své předchůdce, že zneužili své pravomoci a nastavili neúměrně vysokou provozní podporu pro solární elektrárny. Sama čelí obžalobě v souvislosti s údajným podvodem se slunečními elektrárnami. ERÚ s odůvodněním nesouhlasí.

Podle státního zástupce Radka Mezlíka prověřování vyvrátilo pravdivost medializovaného tvrzení o existenci "solárního tunelu ve výši 160 miliard Kč" v souvislosti s pochybeními pracovníků ERÚ.

Dodal, že výkupní ceny fotovoltaické energie byly stanoveny v souladu se zákonem. Zároveň upozornil na to, že spotřebitelé elektrické energie doplácí na porušování zákona a podvodná jednání v souvislosti s fotovoltaickými elektrárnami.

Interní audit odhalil pochybení

Vitásková v únoru představila výsledky vnitřního auditu ERÚ, které podle ní ukazovaly, že bývalí pracovníci úřadu postupovali nezákonně při stanovování cen. Ceny podle ní byly stanoveny nad rámec zákona a státu a spotřebitelům kvůli tomu mohly vzniknout škody za desítky miliard korun.

Odpovědnost Vitásková připisovala někdejšímu šéfovi ERÚ Josefu Fiřtovi, bývalému místopředsedovi Blahoslavu Němečkovi a bývalému řediteli odboru elektroenergetiky Stanislavu Trávníčkovi.

"Rozhodnutí státního zástupce musíme vzít na vědomí, i když s jeho odůvodněním nesouhlasíme. Budeme zkoušet jiné možnosti, jak zabránit tomu, abychom všichni v budoucnu zaplatili na příliš štědré podpoře zbytečně až 162 miliard korun," řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Doplnil, že úřad se proto obrátí na novou Sněmovnu a vládu.

"Opět se jen potvrzuje to, na co upozorňujeme od samého počátku tohoto případu, a to nesmyslnost a účelovost podaných trestních oznámení na bývalé vedení ERÚ. Z načasování kauzy je zřejmá spojitost s trestním stíháním předsedkyně Vitáskové," prohlásil bývalý místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Stát zavedl zvýhodněnou výkupní cenu pro obnovitelné zdroje energie s cílem zvýšit jejich podíl na tuzemské výrobě elektřiny. V letech 2009 a 2010 však výrazně klesla pořizovací cena fotovoltaických panelů, zákon ale neumožnil ERÚ odpovídajícím způsobem snížit i výkupní cenu elektřiny. Kvůli tomu nastal takzvaný solární boom, kdy vzniklo velké množství elektráren o vysokém instalovaném výkonu.

Kvůli rychlému rozvoji solárních elektráren se zvýšila částka, kterou spotřebitelé přispívají v cenách elektřiny na podporu obnovitelných zdrojů.