V zemích Evropské unie roste populismus a vláda, která omezuje sociální výdaje, se většinou po volbách nedočká pokračování. Politolog Jan Hodač se zamýšlí nad novou rolí Německa, které se patrně pokusí zvýšit vliv na dění v EU.

Lubor Lacina: Co znamenají výsledky voleb z pohledu strategie České republiky k Evropské unii? Bude nová vláda směřovat Českou republiku spíše do euroskeptického tábora, nebo bude eurooptimistická?

Jan Hodač: Vzhledem k tomu, jaké se rýsují koaliční možnosti, tak bych si tipnul, že bude eurooptimističtěji laděná než ta předchozí. Přece jenom volby vyhrála, byť těsně, sociální demokracie, která je zastáncem eurofederalismu. Otázkou je hnutí Andreje Babiše. Je to uskupení, u kterého nevíme, jestli je přesně pravicové, nebo levicové.

Lacina: Jaký má ANO vztah k evropské integraci?

Hodač: Zavazuje se k tomu, že bude usilovat o funkční zapojení do další evropské integrace, že bude spolehlivým partnerem, že jako Česká republika budeme rozvíjet nadstandardní vztahy s Německem. I když je hnutí ve svém programu docela konkrétní, o federaci či fiskální unii se nijak nezmiňuje.

Lacina: K Německu se stále více se upínají oči, aby začalo hrát roli lídra v evropském integračním procesu. Je tato země schopna se tohoto úkolu ujmout?

Hodač: Bude muset. Myslím si, že se blíží doba, kdy Německo bude muset nahlas říct, co si dál přeje a nepřeje v Evropské unii, nebo se ho na to budeme muset zeptat sami. Paradoxem je, že v nedávných německých volbách nebylo téma Evropské unie vůbec zásadní. I když ono to zase takové překvapení není, protože ani Spojené státy coby supervelmoc ve volbách neřeší otázky zahraniční politiky.

Angela Merkelová – stejně jako její protivník – se těm tématům vyhýbala, ale nyní je po volbách a pravidlo politiky říká, že nejméně populární kroky se činí hned na počátku mandátu. Očekávám, že Merkelová vystoupí s nějakou svou představou o razantním ukončení vleklých problémů eurozóny. Tipuji, že se něco stane s Řeckem a že se nahlas bude muset prohlásit, jestli dále setrvá, nebo nesetrvá.