reklama
reklama
7. 11. 2013 | poslední aktualizace: 7. 11. 2013  14:42

Firmy při financování výzkumu brzdí hlášení o nákladech a nejasné odpočty

Český stát na podporu vědy a výzkumu ve firmách nezapomíná. Jen mu stále úplně nejde vyladit způsob, jak přímé dotace či daňové odpočty firmám nabídnout. Shodli se na tom účastníci fóra Byznys Online, které pořádají Hospodářské noviny ve spolupráci s Deloitte Academy. Uvnitř video.
Čtěte více o: Deloitte | byznys | fórum | věda a výzkum
Účastníci diskuse
Účastníci diskuse
foto: HN - Jan Schejbal

U dotačních programů na podporu vědy narážejí firmy zejména na zdlouhavé papírování. Vyplývá to z postřehů na fóru Byznys Online pořádaném HN a Deloitte Academy.

"Největším problémem je administrativně komplikovaný způsob reportování nákladů úřadům," všímá si ředitel daňového oddělení společnosti Deloitte Luděk Hanáček.

Firmy, které se rozhodnou pro odpočet na daních, se mohou i po letech od odevzdání daňového přiznání dočkat nepříjemného překvapení, když po nich bude finanční úřad chtít zpětné proplacení. To může nastat totiž nejen v situaci, kdy projekt nesplňuje zákonem stanovené parametry.

video: Firmy při financování výzkumu brzdí hlášení o nákladech a nejasné odpočty
Diskuse HN a společnosti Deloitte Academy - "FINANCOVÁNÍ A ÚSPORY VE VÝZKUMU A VÝVOJI"

"Někdy za to může i nepochopení jeho charakteru ze strany úředníka," tvrdí místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Tomu nenapomáhá ani nejednoznačně psaná pravidla.

Z regionální studie společnosti Deloitte vyplývá, že míra podpory podnikům na vědu a výzkum se strany českého státu je s těmi okolními minimálně srovnatelná. "Slevy na daních na tyto aktivity na Slovensku vůbec nejsou, v Polsku se týkají pouze nákupu duševního vlastnictví," všímá si Hanáček.

Nedostatečná je ale podle diskutujících nadále spolupráce mezi firmami a akademiky. Oba tábory si totiž k sobě stále nedokázaly najít cestu. Motivovat je tak třeba na obou stranách.

Vytvoření výzkumných univerzit

"Financování výzkumných organizací netlačí k tomu, aby se podílely na společných projektech s firmami. Vedle toho je nutné vědeckým pracovníkům zajistit dostatečný podíl na zisku, aby se neuchylovali ke komercializaci výsledků bádání skrze tak zvanou šedou zónu, tedy mimo mateřskou vědeckou instituci," říká předsedkyně Technologické agentury Rút Bízková.

O tom, že se tak stále nedaří, podle ní svědčí i poměrně nízký počet spin-offů, které na univerzitách vznikají.

K větší úspěšnosti pDeloitte Academy modreřenášení vědeckých poznatků do reálné ekonomiky by podle českého šéfa společnosti Honeywell Jaroslava Doležala pomohlo, kdyby došlo ke konsolidaci vysokoškolských institucí.

"Vytvoření čtyř, pěti výzkumných univerzit, na kterých by se výzkum a vývoj koncentroval, by firmám pomohlo s tím, na koho se mají orientovat," říká Doležal.

Vědečtí pracovníci také podle něj stále podceňují, do jaké fáze vývoje musí své myšlenky dotáhnout, než se tyto stanou pro firmy zajímavé. "Vědci soupeří i s vývojovými centry. Aby zaujali, tak musí přijít již s rozpracovaným záměrem, nejen dobrým nápadem," dodává.

Radek Špicar by rád více apeloval na obě strany propagací úspěšných a pro obě strany prospěšných příkladů dlouhodobé spolupráce. Potenciál vidí i v zahrnutí nákupu služeb od vědeckých institucí do odpočtu z daňového základu.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Fórum Byznys Online: Spolupráce mezi firmami a vysokými školami je pořád nedostatečná (anonym)
To je mi, ale zjištění. Člověk, který kdy viděl, jak probíhá výzkum...
ano (ano)
jen poznámka -- je to vše v dohodě a interesovaných náčelníků,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama