Vyplývá to z průzkumu ČSOB Factoring, který má exkluzivně k dispozici týdeník Ekonom. Celkem je podle údajů ze studie průměrná návratnost pohledávek v Česku 76 dní.

Podle studie se sice prodlení plateb snížilo mezi druhým a třetím kvartálem roku o jeden den. I tak ale patří špatná platební morálka českých firem dlouhodobě k velkým problémům. Pro srovnání: například německé podniky s proplacením faktury nečekají ani na den splatnosti a peníze posílají průměrně dokonce dva dny před ním. Lepší situace než v Česku je ale i na sousedním Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku.

Z historických dat ČSOB Factoring vyplývá, že současnou situaci, kdy dodavatelé musejí i dva týdny čekat na peníze za fakturu po uplynutí splatnosti, nelze "svést" pouze na špatnou ekonomickou kondici českého hospodářství. Podobně dlouho na své peníze museli čekat i v letech 2006 nebo 2007, kdy se ekonomice dařilo dobře. Čím je to způsobeno?

Podle šéfa ČSOB Factoring Tomáše Morávka je to dáno porevolučním vývojem, byť na něj nelze svést všechny problémy. "Nedostatek peněz ve vznikající ekonomice způsobil, že to téměř ani jinak nešlo. Vedlo to k tomu, že se snížila citlivost vůči nedodržování smluvních ujednání včetně splatnosti pohledávek. Stala se z toho norma, a negativita společenského hodnocení takového chování se snížila," dodává Morávek.

Ke špatné platební morálce výrazně přispěla také veřejná správa a její instituce. "Opožděné placení faktur se v Česku stalo standardem. Lví podíl na tom má stát, který místo aby lepší platební morálku podporoval, v mnoha případech platil pozdě," vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

 


 

Obalka Ekonom 442013- Koho nejvíc poškozuje pozdní placení faktur?

- Co může neblahou situaci změnit?

- A jaká je platební morálka v Česku podle odvětví?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Odpovědi najdete v hlavním tématu nového čísla týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.