Krajský soud v Českých Budějovicích v pátek zahájil insolvenční řízení s českobudějovickou firmou Via Chem Group. Návrh podal jeden z jejích věřitelů. Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, firma má podle něj neuhrazené závazky za minimálně 1,2 miliardy korun.

Dluhopisy Via Chem Group vlastní mimo jiné Praha 6, Praha 10 a město Sokolov. Jde o pohledávky za desítky milionů zbylé po krachu společnosti Key Investments.

Právě Key Investments, které radnice svěřily své prostředky, totiž investovala do bondů Via Chem Group. Tyto dluhopisy byly splatné ke konci září, ale jejich emitent je neproplatil. 

Radnice mají v dluhopisech Via Chem Group, spojované s podnikatelem Petrem Sisákem, zhruba 300 milionů korun. Jejich proplacení mělo proběhnout prvního října, radnicím ovšem na účet nic nepřišlo. Praha 6 má u Via Chem Group pohledávky za 167 milionů korun. Dluhopisy firmy za 90 milionů korun má Praha 10, pohledávky Sokolova dosahují 27 milionů korun. 

Právní zástupce Via Chem Group Ivo Hala považuje insolvenční návrh za šikanózní a neopodstatněný. "Můj klient se bude proti návrhu bránit a to v závislosti na dalším vývoji zřejmě návrhem na jeho odmítnutí a dále návrhem na moratorium, protože již mám pro takový postup souhlas nadpoloviční většiny věřitelů." řekl pro IHNED.cz a Hospodářské noviny.

Via Chem v současné době se zástupci obcí jedná o novém postupu, "který je co do obsahu definicí podmínek, za jakých by případně obce byly připraveny vyměnit stávající dluhopisy za nové," uvedl Hala.

Společnost by se tak znovu zavázala ke splacení dluhu v novém termínu. Právník tvrdí, že firma je schopna své závazky plnit. Ovládá totiž ústeckou chemičku Spolchemie, která disponuje vlastními zdroji. "Spolchemie splatila jen za poslední dva roky přes 700 milionů bankovním věřitelům, což považujeme za důkaz finanční stability a schopnosti splácet do budoucna i dluhovou službu z dluhopisů," řekl Hala už dříve.

Přesto však Via Chem Group vykázala podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2011 neuhrazenou ztrátu kolem 650 milionů.

Praha 6 návrh na nové řešení od Via Chem zatím nemá. Podle mluvčího městské části Adama Halmošiho ho ale očekává v nejbližších dnech. "Tyto poklady stejně jako další možný postup městské části Praha 6 budou vyhodnocovat právníci. Na 8. listopadu 2013 je svoláno zasedání zastupitelstva," dodal Halmoši.

Radnice Prahy 6 se v říjnu pokoušela pohledávky prodat. Bez úspěchu. "Nabídnout odkup pohledávky formou veřejného vyhlášení schválilo mimořádné zastupitelstvo 4. října 2013. V termínu končícím 30. října žádné nabídky nepřišly," dodává Halmoši.

Firmě Key Investments, která je od loňského podzimu v konkurzu, pražské městské části v minulosti svěřily stovky milionů, aby je za ně investovala a zhodnotila. Firma na sebe koncem června sama podala návrh na insolvenci s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou téměř všechny převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek.