Čeští výrobci měli v říjnu opět více zakázek než v předešlém měsíci. A na vzestupu jsou i další ukazatele českého průmyslu, které průběžně měří mezinárodní agentura Markit Economics.

Jde o pravidelné hodnocení pomocí takzvaného Indexu nákupních manažerů PMI. Jeho hodnota stoupla v říjnu na 54,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Přeloženo do srozumitelnějšího jazyka to znamená, že český průmysl si vedl nejlépe za posledního dva a půl roku.

Index sleduje kromě výroby a nových objednávek také zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby podniků.

Úroveň 50 bodů je v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Česko je tedy v plusové části číselného spektra. Analytici věří, že země skutečně uniká recesi.

"Potěšující je, že za zlepšením stojí všechny složky indexu, včetně vývoje objednávek a zaměstnanosti. Vždy můžeme pochybovat nad tím, zda tyto ´měkké´ údaje budou potvrzeny skutečným vývojem, nicméně i ´tvrdá´ data z průmyslu v poslední době pozitivně překvapují. V nejbližší době by tedy česká ekonomika měla i nadále unikat recesi," uvádí hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Výroba roste sedmý měsíc v řadě

Objem nových zakázek přijatých českými výrobci v říjnu vzrostl, stejně jako ve čtyřech předchozích měsících.

Tempo růstu bylo druhé nejvyšší od srpna 2011. Rostoucí objem nových zakázek vedl v říjnu k dalšímu nárůstu výroby. Výroba rostla již sedm měsíců za sebou, a to nejrychlejším tempem od dubna 2011.

"Vysoká hodnota výrobního PMI indexu je příjemné překvapení. Je v souladu s přírůstky zaznamenanými v průzkumech německého výrobního sektoru. Německé oživení bude hlavním hybným faktorem, zatímco nerozhodné volby hospodářské oživení ohrožují, pokud vyústí v dlouhodobý volební pat," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Ginerová.