Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy, který podal zprostředkovatel, a místo toho předložilo svůj vlastní návrh. Potvrdil to mluvčí OKD Marek Síbrt.

Hlavní rozdíl mezi oběma návrhy spočívá podle odborového předáka Jaromíra Pytlíka v tom, že zatímco podle návrhu zprostředkovatele by měli horníci zaručené zvýšení tarifu od ledna příštího roku o tři procenta, proti tomu podle návrhu zaměstnavatele by tarifní složka mzdy zůstala bez změny.

Místo toho OKD nabízí zaměstnancům až čtyři procenta navíc za plnění plánu v oblasti objemu těžby a bezpečnosti práce.

"To ovšem není zaručené. V návrhu zprostředkovatele by zaměstnanci získali záruku zvýšení o tři procenta bez dalších podmínek," říká Pytlík. 

Horníci budou příští týden od pondělí hlasovat o návrhu zaměstnavatele a také o tom, zda jsou ochotni jít do stávky, uvedl Pytlík.

"Nechci předjímat, jak hlasování proběhne. Podpisová akce poběží do příštího čtvrtka, v pátek pak zveřejníme, jak hlasování dopadlo," dodal Pytlík. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Pokud by se horníci v referendu vyjádřili pro stávku, ještě by to podle Pytlíka neznamenalo automaticky, že by se opravdu stávkovalo. "Neznamená to hned stávku, ale že zaměstnanci s tím nejsou spokojeni a jsou ochotni do stávky jít. To může být prostor pro další vyjednávání. Ale taky pro stávku," řekl Pytlík.

Jak doplnil mluvčí OKD Síbrt, třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) bude nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti. Například při dosažení čistého zisku po zdanění ve výši 900 milionů korun v roce 2014 budou podle Síbrta zachovány průměrné mzdy na úrovni roku 2013. "Při dosažení lepšího výsledku bude bonus dále zvyšován podle pravidel sjednaných v kolektivní smlouvě," uvedl mluvčí.

Právě zrušení 13. a 14. platů odborářům nejvíce vadilo. Vedlo by to podle nich k výraznému snížení příjmů zaměstnanců. Byl to také jeden z hlavních důvodů, kvůli nimž horníci v září demonstrovali v ostravských ulicích.

Odboráři vyjednávají s vedením OKD o nové "velké" kolektivní smlouvě už více než rok, od loňského srpna. Platnost smlouvy se má prodloužit ze tří na pět let, konkrétně na roky 2014 až 2018. Protože se odboráři s vedením firmy nemohli shodnout, vyjednávání dostal na starost zprostředkovatel. Od 15. října jsou kvůli tomu horníci také ve stávkové pohotovosti.