Novela chce především dosáhnout toho, aby se doplatek na bydlení poskytoval skutečně jen do míst, ve kterých se dá bydlet. Ministerstvo chce proto zavést nové standardy bydlení, které budou muset splnit nebytové prostory, aby zde vznikl nárok na tuto dávku.

Novela by dále měla zavést časové omezení pro výplatu doplatku u nebytových prostor na šest měsíců. V případě, že příjemce dávky bude aktivně řešit svoji bytovou situaci, může být lhůta prodloužena na další půlrok. Současně proto dojde ke zrušení nynějšího časového omezení, které je shodně pro všechny formy bydlení maximálně 84 měsíců za posledních 10 let.

Připravovaný předpis chce take zpřesnit výši odůvodněných nákladů na bydlení podílem všech osob, které užívají jeden byt nebo jiný než bytový prostor, i když společně nehospodaří a nemají k sobě vyživovací povinnost.

„Chceme tak docílit toho, aby se na jeden byt či jiný než bytový prostor v součtu poskytoval pouze jeden doplatek na bydlení. Stát musí zabránit tomu, aby provozovatelé ubytoven vydělávali na situaci lidí a rodin, kteří se často bez vlastního zavinění ocitli v tíživé ekonomické situaci,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Předpis chce take zavést novou povinnost pro Úřad práce ČR okamžitě informovat obec, neboť příjemce časově omezeného doplatku na bydlení bude muset s nimi ve vzájemné spolupráci řešit svou bytovou problematiku.

Související