Společnost SEV Litovel loni díky prudce rostoucí poptávce po gramofonech na zahraničních trzích zvýšila tržby o více než čtvrtinu ze 149 milionů korun v roce 2011 na rekordních 190 milionů korun. ČTK informaci získala z výroční zprávy společnosti SEV Litovel, která je největším evropským a patrně i světovým producentem gramofonů v kvalitě Hi-Fi.

Ředitel a jednatel SEV Litovel Jiří Mencl řekl, že zatímco v letech 2002 až 2009 litovelský podnik ročně vyrobil zhruba 30 000 gramofonů, tak v roce 2010 jich bylo už 35 000, o rok později 39 000 a loni 50 000.

Hospodaření společnosti SEV Litovel loni ale skončilo ztrátou 34 milionů korun. V roce 2011 firma vykázala zisk 1,2 milionu korun. "K propadu hospodářského výsledku došlo z důvodu vyplacení odměny manažerovi společnosti za zajištění vysokých dodávek pro letošní rok," podotkl Mencl. Z předchozích let měla loni firma na účtech nerozdělený zisk 66 milionů korun.

Gramofony tvoří 80 procent tržeb litovelské společnosti, která je vyvíjí a vyrábí pro rakouskou firmu Audio Systems. Zhruba 15 procent tržeb SEV Litovel připadá na součástky pro automobilový průmysl a pět procent tvoří části vláčků, rotory, statory a cívky, které litovelský podnik dodává německé společnosti Märklin.

SEV Litovel gramofony prostřednictvím rakouského obchodního partnera prodává ve více než 60 zemích pod značkou Pro-Ject. "V Česku se ročně prodá maximálně 400 až 500 našich gramofonů. Drtivá většina produkce míří na zahraniční trhy," řekl Mencl.

Nejvyšší narůst prodeje gramofonů vykazuje Kanada a hlavně Spojené státy, kde loni odbyt gramofonů z produkce litovelské společnost SEV vzrostl o 50 procent. "Vynikajícími trhy jsou také Německo, Anglie, Francie a Rusko," podotkl Mencl. I když Češi zatím moderním gramofonům masově nepropadli, tak na tuzemském trhu loni společnost SEV prodala o deset až 15 procent více těchto přístrojů než v roce 2011.

Společnost SEV Litovel zahájila činnost v roce 1999. Navazuje však na tradici v elektromechanickém a elektrotechnickém průmyslu, která vznikla v Litovli před více než 50 lety v tehdejším podniku Tesla Litovel.