Stále více amerických firem má v plánu ušetřit na daních miliony dolarů tím, že převezmou evropské společnosti, což jim umožní přesunout své sídlo do Evropy a platit daně tam.

Viditelné je to na příkladech několika největších fúzí a akvizic v poslední době, během nichž došlo k tzv. "daňové inverzi", tedy situaci, kdy americká firma, která převezme jinou společnost, obvykle evropskou, změní geografické sídlo a následně platí nižší daně.

Tyto dohody se odehrávají v době, kdy ve Washingtonu sílí volání po reformě amerického systému korporátních daní.

Vidina milionů dolarů

Výrazných příkladů "daňové inverze" z roku 2013 je několik. Farmaceutická skupina Perrigo, se sídlem v Michiganu, oznámila, že její akvizice irské biotechnologické společnosti Elan vyústí současně v přemístění sídla celé firmy do Irska.

Tam bude nová skupina platit daně přibližně ve výši 17 procent, namísto odhadovaných 30 procent, která by dál platila ve Spojených státech. Německá Deutsche Bank odhaduje, že Perrigo tímto způsobem na daních ušetří ročně kolem 118 milionů dolarů.

Info

Nedávné příklady z korporátního světa

Perrigo (USA) a Elan (Irsko). 
Přemístění sídla do Irska. Roční úspora 118 milionů dolarů.

Actavis (USA) a Warner Chilcott (Irsko). 
Přemístění do Irska. Úspory během příštích dvou let 150 milionů.

Omnicom (USA) a Publicis (Nizozemsko). 
Stěhování do Nizozemska, roční úspora 80 milionů dolarů.

Liberty Global's (USA) a Virgin Media (Británie). 
Stěhování do Británie, roční úspora 80 milionů.

I další převzetí ve farmaceutickém sektoru se vyznačuje stejnou politikou.

Firma Actavis, sídlící v New Jersey, se sloučila v květnu s Warner Chilcott a oficiálně přesídlí k ní do Irska. Daňová sazba na Actavis se tak sníží ze současných 28 procent na zhruba 17 procent a firma tímto stylem ušetří během příštích dvou let odhadem 150 milionů dolarů.

Podobnou metodu zvolila americká reklamní firma Omnicom. Ta oznámila, že její fúzi v hodnotě 35 miliard dolarů s nizozemskou Publicis bude provázet přesídlení celého Omnicomu do Nizozemska, s roční úsporou na americké dani ve výši 80 milionů dolarů ročně.

Posledním příkladem je americká kabelová firma Liberty Global's, jejíž akvizice britské Virgin Media za 23 miliard dolarů povede k přesídlení do Británie a platbě nižší korporátní daně dosahující 21 procent.

Nedůvěra v politiky

Mnohé americké firmy, které se slučují či kupují firmy v Evropě, však odmítají zveřejnit, kolik přesunem adresy na daních ušetří.

Daňové úspory nejsou primárním motivem těchto dohod, konzultační firmy v oboru fúzí a akvizic ale uvádějí, že roste počet firem, které chtějí změnit svůj domicil a přesunout se z USA právě po sloučení s jinou společností.

"V posledních několika letech se objevují takové případy. Roste počet fúzí a akvizic přes oceán, tento trend bude zřejmě pokračovat," říká Mark Kingstone, daňový partner v právnické firmě Linklaters. Rostoucí využívání "daňové inverze" se odehrává současně se sílící politickou debatou o daních v USA.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se