Zdanění velkých firem bude pod pečlivým dozorem. Bruselští úředníci přišli s novým plánem, podle kterého by měly firmy napříště zveřejňovat své zisky i daně v každé ze zemí, kde působí.

Právě úvahy o výši daní, které platí nadnárodní společnosti, vyvolaly v poslední době ostré politické debaty a obvinění, že mezinárodní giganti, jako jsou Apple, Starbucks a Google, se placení daní vyhýbají.

Evropská unie hodlá novým krokem posílit své tažení ve prospěch větší průhlednosti podnikání.

Unie už přitom dříve rozhodla, že přiměje ke zveřejňování zisků v jednotlivých zemích evropské banky, aby je tak donutila k držení dostatečného objemu kapitálu.

Na summitu ve středu minulého týdne evropští lídři odložili dřívější ostych vůči přísnějším pravidlům a výraznou většinou podpořili nová pravidla, která by měla být schválena letos v létě.

Tato změna by měla zcela zásadní dopady pro velké mezinárodní firmy působící v Evropě, které dosud nerozepisují své daně, zisky či příjmy podle jednotlivých zemí, kde působí. Stejně tak by se promítla do zesíleného tlaku vůči firmám, které využívají pro své operace daňově příznivá útočiště, jako je Irsko či Lucembursko.

Na nových legislativních pravidlech už pracuje eurokomisař pro finanční trhy Michel Barnier. Počítá se přitom rovněž s úpravou dubnových návrhů, podle kterých budou firmy muset otevřeněji informovat o detailech v sociální a ekologické oblasti.

Občanští aktivisté postup evropských politiků i úředníků oceňují. "Neměli jsme žádné náznaky, že by se měla tato věc v blízké době řešit," řekl Carl Donan z organizace Transparency International. Za odporem vůči nové legislativě podle něj stála vytrvalá opozice některých členských zemí.

Plány ostře odmítalo Irsko. "Není důvod pro přijetí nových zákonů," tvrdil Enda Kerry, irský premiér.

Přesto se věci pohnuly.

O nových pravidlech by tak měli poslanci europarlamentu hlasovat již příští měsíc, zavedení legislativy se předpokládá do roku 2015.

"Je nezbytné, aby velké společnosti, jako jsou Apple, Google, Amazon, o kterých jsme v poslední době hodně mluvili - ale pochopitelně nejen tyto zmíněné firmy -, byly povinny zveřejňovat, jak velkou daň platily, komu a také kde," řekl Barnier listu Financial Times. Sharon Bowlesová, britská předsedkyně hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu, se domnívá, že změna by měla být schválena co nejdříve. "Lepší je hned otevřít navrhované zákony, než je jen nechat ležet," uvedla. Mnozí experti připouštějí, že zveřejňování názvů firem, které platí nízké daně, by mohlo zamezit daňovým únikům.

Velké společnosti se ale těmto plánům brání. Jejich představitelé mluví o tom, že by plnění nových pravidel představovalo neúnosnou byrokratickou zátěž. Uvedl to i Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple, když se snažil vyvrátit obvinění stálého vyšetřovacího podvýboru amerického Senátu, že se firma obohatila o miliardy dolarů tím, že využila dceřiné firmy v Irsku a vyhnula se tak řádnému zdanění.

Proti změnám v evropské legislativě se vyslovil i Eric Schmidt, předseda představenstva Google. Hájil daňovou politiku své společnosti . Uvedl přitom, že vždy podporoval plány britského premiéra Davida Camerona zahájit jednání o globální daňové politice na summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik G8 příští měsíc.

ft.com