reklama
reklama
19. 5. 2013 | poslední aktualizace: 19. 5. 2013  21:02

Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené

Víc než miliardu korun zajistilo Vrchní státní zastupitelství na účtech Metropolitního spořitelního družstva. Všechny pobočky největší kampeličky v zemi zůstanou do odvolání zavřené.
paf
Čtěte více o: ČNB | vklad | peníze | banka
Peníze, ilustrační foto
Peníze, ilustrační foto
foto: archiv HN

Záložna Metropolitní spořitelní družstvo nemůže vyplácet vklady klientů, všechny peníze jí zablokovalo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Záložna proti opatření podala stížnost.

O podezřelých operacích týkajících se záložny informoval policii Finanční analytický útvar ministerstva financí, řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Na účtech podle něj byla zajištěna více než miliarda korun. Na krok VSZ vůči záložně upozornil server Aktuálně.cz.

Podle informací IHNED.cz došlo k zablokování peněz ve čtvrtek. 

"Oznamujeme, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo Metropolitnímu spořitelnímu družstvu všechny peněžní prostředky určené k výplatě vkladů. Z uvedeného důvodu nemůže MSD provádět platební příkazy do jiných finančních institucí. Zároveň si vás dovolujeme informovat, že MSD disponuje dostatečnou likvidní rezervou ve výši několika mld. Kč," píše záložna v upozornění na svém webu.

reklama

"Finanční analytický ústav v nedávných dnech podal trestní oznámení policii v souvislosti s transakcemi, které se týkaly tohoto družstva," řekl Jakob. Věc je nyní předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení, dodal.

Záložna je nyní pod zvýšeným dohledem České národní banky (ČNB). "ČNB je v kontaktu se zainteresovanými subjekty. Z důvodů zákonné povinnosti mlčenlivosti nemůže ČNB k této konkrétní společnosti sdělit cokoli bližšího," sdělil mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Záložna již předložila Vrchnímu státnímu zastupitelství stížnost proti zajišťování peněz. Takový postup je podle ní nad rámec opatření ze strany České národní banky (ČNB), která záložně již dříve zakázala přijímat jakékoliv nové vklady.

"Stížnost byla podána i z důvodu, že MSD a jeho členům vzniká vydaným usnesením nemalá škoda," uvedla kampelička. Všech jejích deset poboček v ČR zůstane až do odvolání zavřeno.

Podle kampeličky jsou všechny vklady klientů ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur (zhruba 2,6 milionu korun). "Tyto vklady jsou dále úročeny na spořicích účtech i termínovaných vkladech," píše záložna.

Již v pondělí Aktuálně.cz informovalo o tom, že Metropolitní spořitelní družstvo přestalo přijímat nové členy. Od pondělí také nepřijímalo nové vklady a neposkytovalo úvěry. Již několik týdnů je v kampeličce kontrola České národní banky.

ČNB nedávno zahájila správní řízení také s družstevní záložnou WPB Capital. Vedení družstva se následně usneslo, že dočasně nebude přijímat nové členy, nové vklady a ani nebude poskytovat nové úvěry. Loni v březnu ČNB odejmula povolení působit jako družstevní záložna spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Podobně centrální banka postupovala v prosinci 2010 v případu Vojenské družstevní záložny.

Družstevní záložny, novodobé kampeličky, začaly vznikat v roce 1996 za účelem provozování finanční činnosti ve prospěch členů. V roce 1999 jich bylo činných 127, na konci loňského roku už jen 13.

Autoři: paf
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jestliže nebyl zveřejněn důvod (xrb)
zásahu, je to divné, protože to samozřejmě znervozní vkladatele...
Re: Kampelička Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty. Pobočky jsou zavřené (z.)
Důvod byl nepatrně naznačen...úvěrový podvod ve dvou případech,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zaměstnavatelé nechtějí až 35 procent uchazečů o místa kvůli nevhodnému obsahu na sociálních sítích
Průzkum
Pracujte na svém profilu na sociálních sítích, radí odborníci na...
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
reklama
reklama
reklama