Balkánský příběh energetické firmy ČEZ má další dějství. Česká polostátní firma ve čtvrtek oznámila, že zahájila mezinárodní arbitrážní řízení proti Albánii.

Vše začalo v lednu, kdy albánský regulační úřad odebral ČEZ Shpërndarje licenci a dosadil do jejího vedení státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu.

"Částka, o kterou se arbitráž povede, zatím ještě nebyla vyčíslena," řekla ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Média v minulosti spekulovala, že by ČEZ mohl po Albánii požadovat zhruba pět miliard korun.

Podle Půlpánové se zatím nerozhodlo ani o místě konání arbitráže. Jednou ze zvažovaných možností je podle mluvčí ČEZ Haag.

ČEZ vede arbitráž na základě Smlouvy o energetické chartě, kterou ratifikovaly Česko i Albánie a která upravuje ochranu mezinárodních investic v oblasti energetiky. Arbitrážní řízení bylo formálně zahájeno tím, že ČEZ dnes uvědomil albánskou stranu o svém rozhodnutí vymáhat náhradu škody. "To však není překážkou v eventuálním mimosoudním vyrovnání obou stran," podotkla Půlpánová.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupila 76 procent v tamní distribuční společnosti. Zbývajících 24 procent vlastní albánský stát. Letos v lednu však ČEZ o kontrolu nad distribuční společností přišel.

ČEZ měl v Albánii problémy od počátku loňského roku, když státní regulátor téměř zdvojnásobil tarify, které ČEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. Dlouhodobě se také ČEZ potýkal se špatnou platební morálkou albánských zákazníků.

Albánské úřady naopak obviňují ČEZ, že v zemi nedostál svým závazkům. V prosinci albánská vláda českou skupinu nařkla, že jí dluží miliardu dolarů (zhruba 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale vyjádřil pochybnosti o výši dluhu.