Česká ekonomika letos klesne o 0,4 procenta. Rozpočtový schodek se nicméně dostane pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je jedna z podmínek vstupu do eurozóny.

Předpověděla to v pátek Evropská komise. Zhoršila tak svůj únorový odhad letošního vývoje české ekonomiky, který počítal se stagnací. 

Prognózu českého hospodářského růstu pro příští rok komise snížila na 1,6 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta.

Vývoj veřejných financí České republiky komise naopak hodnotí příznivěji než dříve. Podle dnešní prognózy by měl rozpočtový deficit letos klesnout na 2,9 procenta HDP z loňských 4,4 procenta. Předchozí odhad počítal pro letošní rok se schodkem 3,1 procenta HDP, loňský deficit komise odhadovala na 5,2 procenta HDP.

Splnění tříprocentního limitu pro rozpočtový schodek podle Českého rozhlasu znamená, že Česku už letos nehrozí nové škrty nebo zvyšování daní.

Za lepším stavem českých veřejných financí podle komise stojí výrazné snížení veřejných investic a růst rozpočtových příjmů, o který se zasloužilo především zvýšení daně z přidané hodnoty.

Česká ekonomika by se podle komise měla zhruba v polovině letošního roku odrazit ode dna, protože poleví negativní faktory, jako jsou slabá spotřebitelská důvěra, pokles investic a nepříznivé vnější prostředí. V příštím roce by měl hospodářské oživení podpořit růst reálných příjmů domácností.

prognoza eu 513

Komise rovněž předpověděla, že průměrná míra nezaměstnanosti v Česku letos stoupne na 7,5 procenta z loňských sedmi procent. Napřesrok by se měla mírně snížit na 7,4 procenta.

Očekávaný návrat k růstu se stále posouvá – ještě na podzim totiž Brusel odhadoval pro ČR již v roce 2013 růst o 0,8 procenta.

HDP eurozóny se letos sníží o 0,4 procenta, pokles čeká i EU

Totožným tempem jako česká ekonomika – tedy o 0,4 procenta – letos klesne ekonomika eurozóny a hrubý domácí produkt celé Evropské unie se sníží o 0,1 procenta. Evropská komise i zde zhoršila svou předchozí prognózu, která počítala s hospodářským poklesem o 0,3 procenta v eurozóně a s nárůstem o 0,1 procenta v celé EU.

Komise nicméně předpokládá, že v letošním druhém pololetí se ekonomika EU postupně vrátí k růstu, který příští rok nabere na tempu.

Prognózu pro jednotlivé země EU najdete zde.

Hlavním motorem růstu by podle komise měl být export, protože domácí poptávka zůstává pod tlakem.

Deficity klesají, ale nezaměstnanost roste

Komise očekává, že ekonomika Evropské unie příští rok stoupne o 1,4 procenta a ekonomika eurozóny o 1,2 procenta. Nové prognózy jsou založeny na předpokladu, že pokračující politické kroky zabrání nové eskalaci evropské dluhové krize.

Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn uvedl, že Evropa musí učinit vše, co je zapotřebí, aby odstranila problémy s vysokou nezaměstnaností. Letos podle prognózy komise míra nezaměstnanosti v EU stoupne na 11,1 procenta z loňských 10,5 procenta. V eurozóně by se měla vyšplhat až na 12,2 procenta z 11,4 procenta.

Celkový rozpočtový deficit členských zemí eurozóny letos podle komise klesne na 2,9 procenta z loňských 3,7 procenta. Dostane se tak pod tříprocentní limit stanovený Paktem stability. V celé EU se však deficit podle prognózy sníží pouze na 3,4 procenta z loňských čtyř procent.