Těžební společnost NWR po produkci zhruba 2,1 milionu tun uhlí za první čtvrtletí a nových sjednaných cenách pro druhé čtvrtletí nepotvrdila celoroční výhled a chystá jeho snížení. Ceny koksovatelného uhlí pro druhé čtvrtletí sjednané s odběrateli jí stouply proti prvním třem měsícům roku průměrně o tři procenta na 104 eur (2692 Kč) za tunu, u koksu cena zůstala na 246 eurech.

Akcie na tuto zprávu zareagovaly výrazným pádem, který v jednu chvíli dosahoval i více než 10 procent. V 10:30 pokles činil osm procent a jedna akcie stála 53,90 Kč. Patria Direct má podle analytika Tomáše Sýkory cílovou cenu 70 korun na akcii v revizi a bude ji nucena dále snížit.

"Těžké tržní podmínky měly negativní dopad na provozní výkonnost v letošním roce. Vedení společnosti připravuje opatření ke snížení nákladů a zvýšení efektivity, aby zmírnilo tyto negativní trendy. Výsledkem je, že celoroční výhled oznámený 21. února 2013 nemůže být potvrzen," píše se v tiskové zprávě.

V únoru společnost plánovala celoroční produkci pro letošní rok u uhlí v rozmezí 10 a 11 milionů tun a u koksu 800 000 tun. Dále uvedla, že letos čeká zhruba nezměněné jednotkové náklady těžby. Loni NWR podle neauditovaných výsledků vytěžila 11,21 milionu tun uhlí a vyrobila 680 000 tun koksu.

Vedle 2,1 milionu tun energetického a koksovatelného uhlí firma v prvním čtvrtletí vyprodukovala také 168 000 tun koksu. Zároveň oznámila, že prodala jeden milion tun koksovatelného uhlí, 1,04 milionu tun energetického uhlí a 149 000 tun koksu.

"Jak produkce, tak především prodeje koksovatelného uhlí i koksu výrazně zaostaly za naším očekáváním, respektive tím, co by odpovídalo celoročním plánům," uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora. Předpokládá, že na vině je především v posledních měsících pozorované ochabování regionálních trhů s ocelí a ocelářské produkce.

Hospodářské výsledky za první čtvrtletí zveřejní NWR ve čtvrtek 16. května, kdy poskytne i další informace. "Z dnes zveřejněných výsledků odhadujeme, že se NWR v prvním čtvrtletí dostane do ztráty již na provozní úrovni EBITDA a čistá ztráta by mohla dosáhnout až 50 milionů eur a za celý rok pak zřejmě může významně převýšit 100 milionů eur," uvedl Sýkora.

New World Resources, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří jí mimo jiné černouhelná společnost OKD. New World Resources patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má padesátiprocentní podíl český miliardář Zdeněk Bakala, který je vlastníkem vydavatelství Economia, pod nějž patří Hospodářské noviny či server IHNED.cz.