Cena zlata v pondělí pokračovala v těžkém propadu a odpoledne ztrácela až osm procent.

Zlato tak utrpělo nejhlubší jednodenní ztrátu za více než 30 let a jeho cena klesla na 1356,85 dolaru za troyskou unci, nejníže od února 2011 (graf zde). Výprodej žlutého kovu v pátek odstartovaly obavy z prodeje kyperského zlata.

Současný propad cen zlata mohou využít k nákupům dlouhodobí investoři, shodují se oslovení odborníci.

"Cena zlata se dostala do střednědobého sestupného trendu. Důvodem jsou spekulace o tom, že (americká centrální banka) FED by mohl omezit lití levných peněz na trhy," uvedl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

"Investoři ve velkém vyprodávají pozice. Hedge fondy snížily od října pozici ve zlatě o zdrcujících 72 procent," doplnil.

"V nejbližších dnech je možný další propad ceny o několik desítek dolarů," uvedl dále Tomčiak. "Dlouhodobí investoři mohou tento pokles využít na přikupování, protože objem peněz v globální ekonomice nadále roste," dodal.

Obchodní manažer společnosti Safina pro investiční kovy Libor Křapka je přesvědčen, že i přes současný propad ceny zůstává zlato vhodné pro investici. "Nedochází k žádnému rapidnímu oživování (ekonomiky) a ani výhledy nejsou optimistické. Dle našeho názoru bude zlato dál bezpečným přístavem," uvedl Křapka.

Křapka také upozorňuje, že ve světové ekonomice působí i tlaky na zvýšení ceny zlata. V Asii podle něj nečekaně vzrostla poptávka po fyzickém investičním zlatě oproti poptávce po cenných papírech krytých zlatem.

Společnost Safina, která je předním českým prodejcem investičních drahých kovů, také uvedla, že v Česku zaznamenala v souvislosti s poklesem ceny zlata v letošním prvním čtvrtletí větší zájem od fyzických osob. Nejvyšší nákup jedné osoby představoval 20 kg fyzického zlata.

Se zlatem padaly i ceny dalších drahých kovů. Cena stříbra sestoupila nejníže od října 2010 a platina klesla na minimum od loňského srpna. Výrazně oslabují i další komodity jako průmyslové kovy a ropa, ty ale srážejí hlavně obavy z útlumu čínské ekonomiky.